Amsterdam Gezilecek Yerler

Amsterdam kanallarıyla ünlü şehir. Şehrin her yerinden kanalların geçmesi insana bi farklı geliyor sonra alışıyorsunuz. Bu arada bu kanalların önünde fotoğraf çekinmeden dönerseniz Amsterdam Geziniz kabul olmuyormuş. 😀 Şaka bir yana gerçekten bütün kanallar çok güzel hangisinde fotoğraf çekineceğinizi şaşırıyorsunuz. Bir de bu şehirde herkes bisiklet kullanıyor. Ben ilk görüşümde çok şaşırmıştım. Arabadan çok bisiklet var. İnsanlar işlerine bile bisikletle gidip geliyor, takım elbiseli adamlar, etek-ceket giymiş kadınlar görebilirsiniz bisikletlerde. Bir de soğuk ve yağmurlu olmasına rağmen sürmeye devam ediyorlar. Çocuklu kadınlar için ise bisikletler bile var. Bisikletin önünde kimisinde kasa gibi, kimisinin önünde bir bölmesi var üzeri şeffaf örtü ile kapalı, kimisinin önünde ya da arkasında bebek-çocuk için oturak var. Yani bisiklet buranın ana ulaşım aracı. Bu kadar bisiklet olmayıp araba olsaymış durumları vahim, bu kadar bisiklete rağmen trafik olabiliyor. Ayrıca şuna dikkat edin yayalar değil burada bisikletliler öncelikle çok agresif kullananlar çıkıyor dikkatli olmanızda fayda var.

İlk göreceğiniz yer tabiki Dam Meydanı. Dam meydanından sonra Nieuwe Kerk (Kilise) ve The Oude Kerk- St. Nicolas Chuch’ı ziyaret edebilirsiniz. Amsterdam laleleriyle ünlüdür ya işte o lalelerin binbir çeşidini görebileceğiniz yeri ise Bloenmarkt (Çiçek Pazarı) gitmişken kesinlikle alın. Çiçek pazarı nehrin kenarında küçük kulübeler şeklinde dükkanların yanyana sıralanması ile oluşmuş. Çok büyük değil ama içerisinde çok fazla çeşit var. Çiçekçilerin karşısında ise peynirciler bulunuyor. İsterseniz tadıp alabilirsiniz. Burada hediyelik alabileceğiniz yerler de mevcut. Anahtarlıklar, kupalar, tişörtler, magnetler.. vs hepsini bulabilirsiniz.

Amsterdam’a gelip de bisiklete binmemek olmaz. Gün boyu bisiklet kiralayıp Amsterdam sokaklarında gezebilir, kana boyu gidebilirsiniz.

Amsterdam’a geldik şöyle güzel bir parka gidelim derseniz Vondelpark tam size göre. Biz çok beğenmiştik bu parkı. Büyüklüğü, yeşilliği, ağaçları, gölü her bir köşesini gezip hava sıcaksa kendinize uygun bir köşe bulup dinlenebilirsiniz.

Ünlü Iamsterdam yazısı ise Rijkmuseum’un önünde. İsterseniz önce Rijkmuseum’u gezip ardından yazının olduğu yere gelebilirsiniz. Yazının hemen önünde ise buz pateni yapabileceğiniz bir pist var. Biz müzeye girmektense buz pistini seçmiştik 😀

 

Gidebileceğiniz diğer müzeler Diamon Museum, Stedeljik Museum, Van Gogh Museum, Rembrant Museum, Amsterdam Museum. 

Gelmişken bir kanal turu atmadan olmaz. Kanal turu için birkaç alternatifiniz var ancak siz Blue Boat Company’yi tercih edin bence. Çünkü Blue Boat’ta anlatılanları Türkçe’de dinleyebilme seçeneğiniz var. Amsterdam’ın tarihiniz, kanallarının özelliklerini öğrenip bir taraftan botla gezebileceğiniz güzel bir deneyim kesinlikle yapın.

(Kanal gezisinde görebileceğiniz sekiz kanal)

Alışveriş yapmak isterseniz Magna Plaza Avm’yi tercih edebilirsiniz. Alışveriş yapmak için ünlü caddeler Kalverstraat caddesi, Damrak Cadddesi, Leidestraat, Nieuwendijk caddesini de tercih edebilirsiniz.

Amsterdam’a uzun geldik derseniz merkezi gezdikten sonra meşhur yel değirmenlerinin olduğu kasaba Zaanse Schans kasabasını ziyaret edebilirsiniz. Biz onun yerine Marken-Edam-Volendam rotasını tercih ettik. Bizce gayet eğlenceli bir yolculuk var iki kasaba görüp oradan adaya geçtik. Volendam’daki deniz kenarındaki evlere bakıp bakıp iç çekiyorsunuz. Ya ne kadar güzel bir yerde yaşıyorlar acaba bunun farkındalar mı diye düşünmekten kendinizi alamıyorsunuz. Buralarda bulunan dükkanları, hediyelik eşyacıları, peynircileri ve muhteşem sokaklarını gezebilirisiniz.

Nerelerde yemek yiyebiliriz derseniz?

  • Chipsy King’i tercih edebilirisniz.
  • Febo’yu tercih edebilirisiniz. Burası büfe tarzı bir yer. Her bir bölümü bir yiyecek alacak şeilde bölmelendirilmiş vitrinlerden hamburgerinizi ya da yiyeceğinizi seçip ücretini ödeyip alabilirsiniz. Küçük küçük çok çeşitten yeme imkanız oluyor.
  • Hard Rock Cafe başka bir tercihiniz olabilir.
  • Lombardo’s. Burası küçük bir dükkan ancak çok fazla müşterisi oluyor siz iş çıkışı gitmemeye özen gösterin sırada çok bekleyebilirsiniz. Dutch Beef Burger, Silence of the lambs tercih edebilirsiniz.

 

Yorumlar