Ballı Kaya Tabiat Parkı

  İşte sizlere yeni bir adres. Ballı Kaya Tabiat Parkı. İstanbul’un sesinden, gürültüsünde uzak, huzur dolu, doğayla içiçe, alabildiğinde su…..

Burada neler mi yapabilirsiniz? Hemen söyleyelim. Trekking, yürüyüş yapabilir, dik kayalıklara tırmanabilir, şelaleler görebilir, kamp kurabilir, nehir boyunca yürüyebilir, fotoğraf çekebilir, muhteşem kareler yakalayabilir, nehrin sesini dinleyebilir huzura kavuşabilirisiniz…. Yani burada huzur, eğlence, aksiyon, atraksiyon, enerji, ….. vs hepsi iç içe.

ballikayalar11

Öncelikle parka girmeden önce Atv ve Paintball oynayacağınız yerler mevcut bu aklınızın bir köşesinde bulunsun. 🙂 Parka girdiğinizde 3 adet otopark bulunuyor ücreti 10 tl. Eğer sadece gezi amaçlı iseniz ücreti 10 tl, piknik yapacak ve masa kullanacaksanız fiyatı 20 tl oluyor. Otoparkın yanında hemen piknik yapmak için masalar var. Masaların hemen yanında bir göl bulunuyor gölün çevresi boyunca bir sürü masalar var. Burada mangalda yapabiliyorsunuz.

Masaların bulunduğu yerden sola doğru ilerlerseniz tabiat parkına giriyorsunuz. Buranın uzunluğu 9 km imiş. Parka girince yürüyeceğiniz yol boyunca nehir akıyor bazı yerlerde toplanmış göl olmuş, bazı yerlerde yüksek kayalıklardan akıp şelale oluşturmuş. Bazı yerlerde suyun altındaki yosunlar öyle bir renk almış ki fosforlu fosforlu görünüyor.

Günübirlik-Gidilecek-Güzel-Bir-Yer-Ballıkayalar-4-470x318

Yürürken bazen o kadar dik kayalardan tırmanıyorsunuz ki buraları aşarken bildiğiniz dağ keçisi olmak lazım bir nevi. 🙂 Gelenlerin birçoğu o dik kayalıkları görünce geri dönüyorlar. Bizde başta geri döndük ama kayalıkları geçen bir gruptan cesaret alarak zar zor da olsa geçtik. Bazı yerlerde suya yakın olan kısımlarda kayalıklar dehşet kayıyor. Düşmediğime bir kez daha dua ediyorum. 😀

Nehir boyunca ilerlerken bir de bakıyorsunuz sağınızda solunuzda kampçılar bulunuyor. Düşünün bi; sağınızdan solunuzdan nehir akıyor, huzur sesi, su sesleri duyuyorsunuz ve ortada müsait bir yer bulup çadırınızı oraya konumlandırıyorsunuz. Muhteşem bir kamping yeri.

ballıkayalar

Zaman zaman suyun karşısına geçip oradan yürümeniz gerekiyor, geçtiğiniz yerler bazen düzgün bir yol, bazen muhteşem dik kayalar, bazen suyun içindeki adacıklardan zıplayarak geçmeniz gereken taşlar, bazen ağaçların içleri…. yol boyunca birçok aksiyon sizi bekliyor. Bir de bakıyorsunuz sağınızda solunuzda baya yukarılarda kayalara tırmanan dağcılar görüyorsunuz tabiki o kadar yüksekte tırmananlar profesyonel dağcılar. 🙂

ballikayalar11

Zaman zaman yorulursanız otağınızı kurup birşeyler atıştıracağınız muhteşem manzaralı yerler de mevcut. Aksiyonlu birçok yoldan geçtikten sonra bir şelaleye ulaşıyorsunuz küçük bir şelale. Bu şelaleyi aşıp yanından tırmanarak diğer şelaleye doğru yol alıyorsunuz. Bizim gittiğimiz zamanlar ekimin sonları olduğu için şelaleler çok seri bir şekilde akmıyordu sizler yerdeki karların eridiği zamanlar gelirseniz gürül gürül akan şelalelere tanık olabilirsiniz.

img_2909

Küçük şelaleden yine devam ettiğinizde parkurun sonunda büyük bir şelale sizi bekliyor. Kayalıkların şekil aldığı muhteşem manzarayı göreceğiniz bir yer.

Yorumlar