BARCELONA GEZİ NOTLARI

 

Barcelona Barcelona güzel Barcelona. Bu yazımda neler bulacaksınız önce ondan başlayalım;

 • Barcelona’da ne yapılır,
 • nerede kalınır,
 • nereden ne alınır,
 • nerede gezilir
 • denize nerede girilir
 • ne yapmak lazım,
 • gezerken neye dikkat etmek lazım,
 • hediyelik eşyacılar nerede,
 • şunları kesin yapın dediklerim,
 • şunları kesin yeyin dediklerim…

Öncelikle Barcelona gerçekten çok güzel şimdiden gidecek arkadaşlara muhteşem bir seçim yaptıklarını söyleyebilirim. Bir kez gidince ikinciyi kesin istiyorsunuz onu da söyliyeyim. Hem yaşanılası hem gezilesi şehirler vardır ya Barcelona onlardan işte. Ben yaşamak isterdim Baarcelona’da. Her şeyi yapabilirsiniz Barcelona’da. Hem denize girebilirsiniz, hem sanatla ilgileniyorsanız Piscasso ve Dali müzelerini gezebilirsiniz, sahil boyu bisiklete binebilirsiniz, Flamenko izleyebilirsiniz, El Born bölgesinde tarihi sokaklarda gezebilirsiniz, alışveriş yapabilirsiniz, ilginç yemeklerinden tadabilirsiniz.

IMG_1601

Öncelikle aklıma gelen ilk şey Barcelona’da yoğurdu çok kullandıkları. Her yerde yoğurt kullanılıyor. Çok ilgimi çekmişti benim. Vay be bizim yoğurdumuzu bizden çok kullanıyorlar demiştim ben. 😀 Dondurmalarda, çeşitli soslarda, kahvaltıcılarda pankek menünüzün içerisinde.. vs birçok yerde kullanılıyor.

Ben gezmek istiyorum nereden başlamalıyım diyorsan gidince göreceksin şehrin ortasında yukarıdan aşağıya inen bir cadde var La Rambla Caddesi. Kesin gör bu caddeyi. Bu caddede karşılıklı alışveriş için mağazalar bulunmakta. Alışveriş yapabileceğin birçok seçenek bulunuyor. Zara, Pull Bear, Stradivarius, Sephora… dükkanları bol bol var.

 

image

La Rambladan aşağı inerken sağ tarafınızda bir pazar bulunacak. LA Boqueria pazar. Bu pazar bir muhteşem kesin gidin taze taze meyveler yiyin. Taze, buzz meyve sularından için. Bayılacakınız bu atmosfere. Yalnız dikkat edin gün içerisinde belli saatlerde bazı pazarcılar kepenk indiriyor. Siesta tatilleri bulunuyor belli saatler arasında çalışmıyor yatıyorlar, ilginç bir şekilde. Avrupa’da bu alışkanlık mevcut kendilerine önem veriyorlar bol bol dinleniyorlar sonra ne pazartesi sendromu kalıyor ne günün stresi bende yatsam gün içinde 1-2 saat bende muhteşem olurum 😀 Yuakrıdaki video pazardan bir kesit. Böyle de renkli, cıvıl cıvıl bir atmosfer, insanın içini açıyor,

El Born bölgesini kesin gezin ben en çok buraları beğendim. Tarih kokan daracık sokaklarda kaybolun, haritaya bakmadan ilerleyin kendiniz aa burası neresiymiş diye keşfedin böylesi daha eğlenceli. Bizim otelimizde El Born bölgesine yakındı. El born bölgesinden hediyelik eşya alabilirsiniz, birçok dükkan mevcut. Sıkı bir pazarlık yapmanız lazım.

Hediyelik eşya olarak, anahtarlık, magnet, kupa, tişört, kar küresi, şapka, yelpaze.. vs alabilirsiniz. Bir de pareolar var her yerde. Barcelona’nın meşhur kertenkelesi birçok hediyeliklerde bulunuyor. El born bölgesidneki dükkanlardan alabilirsiniz bunun haricinde limana yakın tarafta akşamları pazar kuruluyor. Bildiğimiz akşam pazarı, satıcılar yerlere örtü serip burada satıyorlar, dediğim gibi sıkı bir pazarlık yapıp alın. Ayrıca şehrin birçok yerinde Ale-Hop adında dükkanlar var fiyatlar çok uygun. Hediyelik eşya seçeneği çok fazla alabilirsiniz.

Otelinizi her yerden seçebilirsiniz aslında Barcelona’da. Çünkü çok gelişmiş bir metro ağı var. Her yere kolaylıkla metro ile ulaşabilirsiniz. Yalnız şehir dışına da çok taşmayın. Biz denize de yürüyerek gidebilelim diye Barcelonata bölgesinden Park Hotel’i tuttuk. Booking’den iyi fiyat veren otellerden metroya yakın olan bir yer tutabilirsiniz.

En ilk yapmanız gerekenlerden havalimanından indiğinizde otelinize nasıl ulaşacağınıza kesinlikle gitmeden bakın, öğrenin. Çünkü uçaktan indikten sonra kendinizi bir an önce otelinize atmak isteyebilirsiniz bir de bununla uğraşmayın.

Flamenko izleyebilirsiniz birçok ilan görüyorsunuz birine kayıt yaptırabilirsiniz. Biz El Born de picasso müzesinin az ilerisinde sol tarafta bulunan bir yerde gitmiştik. Yani gitmesekte olurmuş dediğimizi hatırlıyorum.

Telefonunuza Trip Advisoru, Barcelona Metro Ağını, City Mapper’i, offline çalışan bir de İspanyolca Sözlük ekleyin. City Mapper uygulaması sizin bir yerden diğerine nasıl gideceğinizi, hangi toplu taşıma araçlarını kullanacağınızı gösteriyor. City Mapper’de internet paketinizin olması gerekiyor ancak; internet paketiniz olmadan da kullanabilirsiniz şöyle; wifi bulunan bir mekana geçiyoruz nereden nereye gideceğimizi işaretliyoruz ve program bize hangi toplu taşıma araçlarını kullanacağımızı gösteriyor. Ekran görüntüsünü alıp sonrasında da kullanmış oluyoruz 😉

La Rambla’da  akşama doğru ressamlar oluyor. Burada çizimini beğendiğiniz bir ressamdan karikatürünüzü ya da kara kalem çalışmanızı yaptırabilirsiniz. Karikatür çizdirirseniz daha uygun fiyatlı oluyor 10 euro karikatür fiyatı, 20 euro kara kalem fiyatıydı.

Gaudi’nin eserlerine gidin kesin, zaten Barcelona’ya gelince sık sık duyacağınız isimdir Gaudi. Bir gününüzü Gaudi eserlerine ayırabilirsiniz. Sagrada Familia’ya kesin gidin muhteşem devasa bir yapı. Burada dikkat etmeniz gereken şey; önceden bilet alırsanız internetten online olarak hiç sıra beklemeden gezebilirsiniz. Casa Mila’yı ben çok beğenmedim. Bu da Gaudinin bir eseri ancak bu yapı La Rambla’nın başında bulunuyor. Ancak yapının içerisinde size bir araç veriliyor Türkçe dili mevcut diil, ingilizce anlıyorsanız alabilirsiniz, telefon tarzı bir araç. Kamerası bulunmakta, siz kamerayı odanın bir köşesine tutuyorsunuz ekranda orası dolu olarak eski hali gösterilip tarihi anlatılıyor. Sanırım 23 euroydu fiyatı. Öğrenci iseniz öğrenci kimliğinizi yanınızda taşıyın öğrenci indirimlerinden faydalanın. Casa Battlo’ya isterseniz yine gidebilirsiniz.

IMG_1537

Barcelonata Barcelona’da denize girebileceğiniz plajları bulunduran yer. La Rambla’dan başlayıp aşağı doğru yürüdüğünüzde en sonda denize ulaşıyorsunuz. Burada bulunan plajın soluna doğru uzanan koskocaman plajlar mevcut. Bu kısın biraz kalabalık La Rambla’ya yakın olduğu için siz isterseniz biraz daha ileriden girebilirsiniz daha sakin oluyor o kısımlar.  Deniz çok tuzlu ve çok dalgalı. La Rambla nın sonunda Cristof Colombun heykelide bulunuyor.

Ne yiyeceğiz diyorsanız envai çeşit deniz ürünleri mevcut. Deniz ürünleri seviyorsanız aç kalmazsınız bayıla bayıla yemek yersiniz. Barcelona’ya gelip tapas yemeden olmaz.

image

Şimdi geldik nerede ne yemeliyize. Sizlere önerilerim:

 • El Bornde bulunan isimlerini hatırlamıyorum ama picasso müzesine giderken solda ve sağda bulunuyor. Foursquare’dan bakarsanız en yüksek puanlılar bunlar. Çok lezzetliler, kesinlikle deneyin. Yukarıdaki fotoğraflardakiler bizim tapaslarımız. Şu üzerinde kırmızı biber olan benimkisi çok lezizdi. image
 • Milk kahvaltı için ideal, Barcelona’nın en yüksek puanlı kahvaltıcısı (ben çok beğenmedim çünküsü bizdeki gibi bir kahvaltı alışkanlıkları yok İspanyolların e tabi beğenmem İstanbul’dan gidip kahvaltıcı arıyorum. Hiçbir yerde bizim gibi kahvaltıcılar yok bizimkilerde biraz abartıyor ama olsun Türkler olarak yemeyi seviyorsak demekki.) Milk’te biz pankek ve patates salatası tarzı birşey almıştık. Pankeklerin arasında yoğurtlu bir sos koymuşlardı. Pankeki kaplayan ve tabağın büyük kısmında bulunan şekerli bir şerbeti vardı onu çok beğenmedim. Ayrıca domuz ürünleri tercih ediyorsan seçeneğin çok fazla.
 • Kahvaltı için Fred Y Fraise’yi de yine seçebilirsiniz. Burada biz kızarmış ekmek üstü omlet tarzı şeyler almıştık ben beğenmiştim.
 • Yine kahvaltı için Brunch cake tercih edilebilir. Aşağıdaki fotoda Brunch cake de almış olduğumuz biri tatlı biride hamburger. Tercih edilebilir.

14488958_1459610754055617_365906171_o

 • Birde her yerde pilav tarzı barcelonanın özel yiyeceği mevcut yiyebilirsiniz.
 • La Rambla’dan dümdüz indiğimizde denize yakın bir kısımda bulunan ve burgerleriyle ünlü Maka Maka’da isterseniz burger yiyebilirsiniz. Gayet lezzetli ve doyurucular.

Park Güell’e gitmeden online bilet alın biz gittiğimizde saat 13.00dı. Ancak saat 17.00 için bilet alabileceğimizi söyledikleri için biz almadık. Siz önceden bilet alın ve kesinlikle gezin.

Sahilde bisiklet kiralayıp gezebilirsiniz, hem yüremeyeyim hem de toplu taşıma kullanmadan gezeyim diyorsan tam senlik bisikletle gezme olayı. Barcelona’nın sahil şeridi çok güzel bisikletle dümdüz ve bisiklet yolundan rahat bir şekilde gidebilirsiniz. El Born’da 5 euro’ya bisiklet kiralamıştık biz.

14455697_1459608027389223_1512461196_o

Barceloneta’dan teleferiğe binip Montjuik tepesine gidebilirsiniz. Teleferik çok eğlenceli. Buradan binince Montjusik tepesine çıkan bir teleferiğe daha binmeniz gerekli. Yani iki farklı teleferikle tepeye varabiliyorsunuz. İsterseniz ikinci teleferiğe binmeyip yukarı doğru yürüyebilirsiniz. Yandaki foto Montjuicke çıkarken bir yol çok beğenip fotoğraf çekindik çok hoş olmuş. :))

IMG_1775

 

 

 

Ayrıca aklınızda bulunsun şehirde bisikletçilerin arkasında iki kişinin oturabileceği tarzda bisikletler mevcut. Siz oturuyorsunuz onlar taşıyor sizi.

Arenas de Barcelona adlı bir avm mevcut. Eskiden burada boğa güreşleri yapılıyor deniliyor. Artık avm ye çevrilmiş ve bizdekilerden farklı değil.

Şimdiden iyi eğlenceler, doya doya yaşayacağınız bir tatiliniz olsun. Tadı damağınızda kalmasın, her yeri gezin her şeyi yapın. Bundan da eksik kaldım demeyin. :))

 

 

 

 

 

 

Yorumlar