Belgrad Ormanına Gidiyoruz

Hafta sonu geldi çattı. Bugün cuma haftanın son günü, şükürler olsun bu hafta da bitti gözüyle bakanlardansan eğer, yarın için yavaş yavaş gezi arayışına girebilirsin demektir. 🙂 İstanbul’da yaşıyorsan eğer hafta sonu için bir kaçamak arıyorsan veya İstanbul’a dışarıdan geldim ama farklı bir yere gitmek istiyorum diyorsan anlatıyorum. Bu hafta hazırlanın Belgrat ormanı gezimi anlatıyorum. Sabah kalktık tabiki alarmsız, bir güzel kahvaltı ettik yandexte yolun boş olma durumunu kollayıp ilk boşlukta yola çıktık. Araba ile gelenler için bunu söylüyorum eğer iett veya dolmuş kullanmak istiyorsanız öncelikle bir ön hazırlık yapmalısınız nasıl gideceğinize dair.

images-5

Belgrat ormanına daha gitmeden o ağaçlı yolları beni çok etkiledi. Bir yol var kocaman uzunca ağaçlar var ve uzunca bir müddet sizinle birlikte gidiyor o ağaçlar. Tam olarak yerini bilmiyorum ama Atatürk Arboretumunun giriş yolu galiba orası. Hatta o yolda vızır vızır arabalar geçerken gelinler ve damatların bir boşlukta geçip fotoğraf çekindiklerini bile gördüm. Yani demem o ki o kadar muhteşem ambiyansı olan bir yol ki insanlar güzel bir kare yakalayabilmek için gelinliği damatlığı ile yola atlayabiliyor. (akşam bu yolu görmek isteyenler için videosunu koyacağım.)

Belgrat ormanına geldiğinizde araba ile gelmişseniz 12 tl ödeyip giriyorsunuz. Uzunca ağaçlarla kaplı bir yolda ilerleyip sonradan otoparka geçiyorsunuz. O yol bile o kadar güzel ki. Sanki İstanbulda değilmişsiniz gibi. İstanbulla bir alakası yok orasının. Hatta ben; ” Sanki yurt dışındaymışım gibi hissettim demiştim.” Huzur dolu, yeşilliklere bak bak bitmiyor. Alabildiğince yeşil her yer. İstersen bisikletini al gel o yolda oksijeni taaa ciğerlerinde hisset. Huzur dol, aşka gel.

img_2632

Otoparka arabayı bıraktıktan sonra hemen karşıda ormanın derinliklerine giden bir yürüyüş yolu göreceksiniz. Girişte takvim ve havanın kaç derece olduğunu gösteren levhalar var. Başlangıç levhası ile başlıyorsunuz ve yol 6 km. Yani yürü yürü bitmiyor.

belgrad06

Aklınızda bulunsun o kadar yürüyebilecekseniz, kendinize güveniyorsanız başlayın. Ben; “Aman canım ne var 4 km felandır diye başlayıp bitirdiğimde dilim dışarıdaydı.” 😀 Aslında spor yapmayı severim ama kendimi hiç hazırlayamadım o kadar uzun beklemiyordum yolu ve acıkmıştım. Sen sen ol sakın aç girme o yola, çünkü çıkamayabilirsin. 😀

indir

Yürüyüş yoluna başladığında her iki yanında ağaçlar kalıyor ve  ormanın derinliklerine ilerledikçe huzura kavuşuyorsunuz adeta. Bazı kesimlerde yolda değilde sağa veya sola ormana doğru girip birazda ormanın içinden, otların üzerinden yürüyebilirsiniz. Her 500 m de bir levha göreceksiniz ne kadar ilerlemiş olduğunuzu da böylece biliyorsunuz. Biraz ilerledikten sonra sağ tarafınızda göl kalıyor çok fazla görünmüyor başlarda ağaçlar dolayısıyla. Önerim biraz ilerlendiğinde göle yaklaşınca sağdan çok ağaçlıklı olmayan bir yerden ormanın içinden yürüyerek göle doğru inin. Göl kıyısında oturun, sevdiceğinizi yanınıza alın bir yanınızda göl, bir yanınızda alabildiğince ağaçlar. mavi ve yeşil birlikteliği muhteşem manzara. Ve huzur... tadını çıkarın.

belgrad-ormani-resimleri12

Yaklaşık 4 km geçtikten sonra bir alana geliyorsunuz bir yanda yol devam ediyor diğer yanda piknik yapılabilecek kamelyalar ve mangal yapabileceğin yerler var. Burada sadece mangal için ateş yakmaya izin veriliyor. Piknik için gelenlerin sayısı da çok fazla. Biz burada ortama baktıktan sonra yürüyüş yolundan devam ettik. Yolun devamı gölü çevreliyor aslında göl etrafında dönüyoruz. Ara ara göle inmek için serbest yollar var bir de gölün bu tarafına inebilir muhteşem pozlar yakalayabilirsiniz. Orman biraz daha serin oluyor normal hava sıcaklığına göre üzerinize birşeyler almakta fayda var. Yürüyoruz yürüyoruz o muhteşem yeşilliğe doyuyoruz, huzura kavuşuyoruz, yeşilliklerde kayboluyoruz, ormanın derinliklerine giriyoruz ve yol 6 km’de sonlanıyor. O muhteşem huzur kokan yolu bitirdiğiniz için içiniz biraz hüzünlü ancak 6 km yürümüş olmanın da verdiği yorgunlukla bir o kadar mutlu bir şekilde yolu tamamlıyorsunuz. Yürüyüş yolu bittiğinde büfeler görüyorsunuz isterseniz burada meyve veya atıştırmalıklar alabiliyorsunuz. Yine oturmak için yerler mevcut, buralarda oturabilirsiniz.

Muhteşem bir gezi olacağına eminim, gitmeyenler için kesinlikle gidilmesi gereken bir yer olduğunu söylemek istiyorum. Gidenler ne kadar muhteşem olduğunu zaten biliyor. Bir daha gitmelerini öneriyorum. İyi haftasonlarınız olsun aşk dolu. <3 <3 <3

Not: Videosunu akşam koyacağım yazıya. İzlemek isteyenler için.

Yorumlar