Bournemouth Gezi Notları

Bournemouth İngiltere’nin en güzel plajlarına sahip yerlerinden birisi. Londra’dan gelmek isteyenler için birkaç seçenek mevcut; isterseniz trenle gelebilirsiniz isterseniz otobüs ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Trafik yoksa ulaşım zamanında çok büyük bir farklılık olmuyor. Aslında Bournemouth daha çok öğrenci şehri olarak biliniyor burada birçok dil okulu olmasından dolayı. İngiltere’de dil okuluna gelmek isterseniz Londra’ya göre daha uygun fiyatlarda dil okulları bulabilir yaz aylarında gelmişseniz hem tatil hem dil okulunun tadını çıkarabilirsiniz.

Burada İngiltere’nin iklimi dolayısıyla denize çok girilmiyormuş aslında ancak bizim gittiğimiz dönemde en sıcak günlerine denk geldiğimiz için doya doya denize girip güneşlendik. Umarım siz de bizim kadar şanslı olursunuz bu konuda.

Şehir merkezinden plaja yürüdüğünüzde karşınıza ilk rıhtım çıkıyor. Rıhtımın sağı solu her zaman en kalabalık yerler oluyor sanırım insanlar şehir merkezinden ineyim ilk gördüğüm yerde denize gireyim modundalar. Ancak siz sola doğru yaklaşık 15-20 dakika yürürseniz denize girmek için daha sakin yerler bulabilirsiniz. Sahilde birçok otel var bunları bookingten seçerek gelebilirsiniz veya bizim yaptığımız gibi airbnbden oda veya ev kiralayarakta kalmanız mümkün. Kamp yapmayı seviyorsanız çadırınızla gelmeyi de tercih edebilirsiniz. Günübirlik gelmek isterseniz sahilde bulunan kulübelerden de kiralayabilirsiniz. Sahil boyunca rengarenk küçük kulübeler mevcut bunları kiralayıp siz denizdeyken veya gezerken eşyalarınızın güvende olduğunu hissedebilirsiniz. Gerçekten çok tatlılar. (kulübelerin birçok çeşidi var diğerlerinin videolarını izlemek için intagram hesabımı ziyaret edebilirsiniz kullanıcı ismim: letitgo.tv).

Bournemouth plajı beyaz kumları ile ünlü. Kumları bizim akdeniz bölgesi plajları gibi yanar derecesinde sıcak olmuyor o yüzden tadını çıkara çıkara istediğiniz kadar yürüyebilirsiniz. Deniz kenarında büyük bir plajı var ancak hemen üstünde uçurumlar başlıyor o yüzden şehir merkezinden denize her yerden rahatlıkla inemeyebilirsiniz.

Denize inmek için belli yerler var oralardan ancak denize ulaşabiliyorsunuz. Ancak uçurumların en üst noktasından denizin alabildiğine giden manzarasını izlemek, suyun turkuazlığı ve berraklığı karşısında mest olmak, ufukla denizin birleştiği yeri görmek, enfes gün batımını izlemek yapabileceğiniz en iyi aktivite. Diğer bir aktivite olarak lunaparkta eğlenmeyi tercih edebilirsiniz dönme dolaptan manzarayı bir kez daha isteyebilirsiniz. Gün batımını izledikten sonra bence ilk işiniz plaja gidip dalgalar eşliğinde hafif rüzgar ile kumlara uzanıp yıldızları izlemek olsun. Sonrasında eğlenmek için şehir merkezinde olan birçok mekana gidebilirsiniz.

Bournemoth’a gitmeden birçok yerden okuduğum yazıda malesef beğenilmemiş biz aksine çok beğendik ve çokta eğlendik. Bu düşüncemizde hava sıcaklığının etkisi olabilir. Siz planınızı yaparken ince eleyip sık dokuyun ve sıcak havada gitmeye çalışın. Bence hafta sonu iki gün için gidebilirsiniz.

Şunu söylemeden geçemeyeceğim bir dondurmacı var ki biz ona en yakın lezzeti İtalya’da bulmuştuk. Bence baya iyi. Kesinlikle deneyin. İsmi Sprinkles Gelato. Foursquare veya google maps yardımı ile kolaylıkla bulabilirsiniz. 2 topu 3,5 pounddu bizim gittiğimizde. Ancak şöyle bir durum var ki siz iki top istiyorsunuz onlar 4 top koyuyorlar. Yani isteğinizin iki katı kadar veriyorlar ve dondruma topları baya büyük aklınızda bulunsun bu kritere göre seçimizi yapın.

Yorumlar