Çengelköy’de ne yapılır? (Çınaraltı Çay Bahçesi, Erbap Cafe, Çikolata Kahve )

Geldik yeni bir gezi yazısına, İstanbul’a geldiğim ilk zamanlar kendime bir gezi listesi düzenliyordum, gittiğim yerlerin teker teker üstünü çizmek veya yanına tik atmak en büyük hobilerim arasındaydı. İstanbul’a yeni gelenler için rotalar oluşturup, nerelerde ne yenir, ne içilir, nerelerde gezilir, neyi kesinlikle görmek gerek, neyi nerede yapmak gerek….. hepsini anlatacağım sırasıyla. Bazen çok bilindik mekanlar, bazen de çok az kişinin bildiği ancak konsept ve gitmekten pişmanlık duymayacağınız yerleri de anlatacağım.

indir-1

Bugünki yazım Çengelköy’e gitmek isteyenler için bir rota yazısı olma özelliği taşıyor. Çınaraltın’dan başlayalım mesela bir haftasonundaysanız ve boğaza karşı şööyle güzel bir kahvaltı yapmak istiyorsanız Çınaraltı çay bahçesini seçebilirsiniz. Çınaraltı çay bahçesinin şöyle de güzel bir özelliği var yiyeceklerinizi dışarıdan getirip boğaza karşı güzel bir manzarada çok uygun fiyatlara kahvaltı edebilirsiniz. İsterseniz sımsıcak kendinizin yaptığı poaçalarla, kendi peynir, zeytin domates salatalığınızla kahvaltınızı yapabilirsiniz. Burada tek istenen şey içeceklerinizi işletmeden alıyor olmanız gerekecek. Mekanın hem iç kısmı hem de dış kısmı bulunmakta. Havanın sıcak olduğu zamanlarda dışarıda yer bulmanız imkansızlaşıyor. Tabiki bu işin kurdu olmuşsanız kedi gibi bir köşede oturup sinsice bir masanın kalkmasını bekleyip, küçücük bir kıpırdanmada o masaya doğru hızlı adımlarla hızlanmanız gerekecek. 😀 Birde kalkan masa hemen deniz kenarında ise değmeyin keyfinize. 😀

cengelkoy-tarihi-cinaralti-aile-cay-bahcesi-40

Dediğim gibi isterseniz kendi yiyeceklerinizi evinizden getirebilirsiniz, isterseniz çengelköy börekçisinden mis gibi sıcacık börekler de alabilirsiniz. Çengelköy börekçisinin en sevdiğim böreği ıspanaklı böreği, yemeden geçmemelisiniz, kesinlikle oraya kadar gidilmişken tadılması gereken bir lezzet bu. Aklınızda bulunsun! Kendiniz getirebiliyorsunuz ama hazırlıksız gelenler için mekanın da hazırlayabileceği şeyler mevcut. Mesela menemen, omlet, tost, kuymak, balık…. vs de isteyebilirsiniz.

erbap-1

Ancak siz çok kalabalık olmasın bir tık daha rahat ve konforlu bir mekan olsun, açık büfe kahvaltısı olsun ama manzarada muhteşem olsun derseniz bunun için de başka bir seçeneğiniz var. O da “Erbap Cafe”. Haftasonu bildiğim kadarıyla güzel bir açık büfe kahvaltısı oluyor. Erbap Cafe’nin yeri Çınaraltı Çay Bahçesinin tam üstü oluyor. Denizi biraz daha yukarıdan görüyorsunuz, ancak köprü tam karşınızda kalıyor. Hele bir de gün batımına doğru gitmişseniz en güzel manzaraları yakayalayacağınızdan emin olunuz.

erbap-gece

Erbap Cafe’nin dışarıdan girişi küçük bir mekanmış gibi vitrininde milyon çeşit pastalar var ancak üst kata çıkınca göreceksiniz ki mekan çok büyük, alabildiğince manzara ve terası var. İsterseniz bir üst katında teras kısmı da mevcut. Erbap Cafe’de yemek yiyebilir, kahvaltı yapabilir, doğum günü kutlayabilirsiniz. Yemekleri de fena değil, Quesedilla, pizza, makarna çeşitleri deneyebilirsiniz.

la-burda-hersey-gunluk-ve-cok-taze-boyle-bogaz-manzarasina-boyle-uygun-fiyatli-yer-gormedim-pessss

Milyon pasta içerisinden tatlı birşeyler tercih edebilir veya manzara eşliğinde doğum günü kutlayabilirsiniz. Pastalarının geneli güzel ancak malaga, profiterol, cheesecake, tiramisu sunu önerebilirim.

cikolata-kahve-cengelkoy-istanbul-calisma-saatleri-09-00-23-00

Eğer Çengelköy’e gelmişseniz ve kendine münhasır ilginçliklere ev sahipliği yapan, kahve kokusu ve türk sanat musikisi veya ezgi eşliğinde kahvenizi yudumlayıp konsept çikolatalar yemek istiyorsanız o zaman gideceğiniz yer tabiki “Çikolata Kahve”. Eskiden küçücük bir mekanı vardı Çikolata Kahvenin. İnsanlar zar zor küçük tabure ve masalarda yer bulup oturur yer bulamayanlarda dışarıda sıra beklerdi. Hava ne kadar soğuk olursa olsun ne sıralar gördüm ben o minnacık mekanın önünde. Çikolata kahvede ne yiyebilir ne içebilirsiniz biraz bunu anlatayım.

sicacik-bir-mutluluk-cikolata-kahve-istanbul-2

Öncelikle çikolata kahvenin benim için bir vazgeçilmezi vardır; 1. Çikolata Kahvesi 2.Sıcak çikolatası. İkiside birbirinden lezzetli, tam bir kalori bombasına aldırış etmeden her gittiğimde içerim. Çikolata kahvesi yudumlarken kahve tadını ve kokusunu dimağınızda hissedeceğiniz bir taraftan çikolata hazzını duyacağınız şekilde.

sicak-cikolata-hatr-i-kahve-istanbul-cengelkoy-fiyat-7-tl

Sıcak çikolatası ise tam bir olay. Buradaki sıcak çikolatayı içince bu zamana kadar ki geçen zamanınızın boş olduğunu düşüneceksiniz, tamam çok abartmayalım ama bu zamana kadar ki içtiğiniz o sıcak çikolataların “sıcak çikolatay-mış” gibi yapan içecekler olduğunu düşüneceğiniz doğrudur. Bu mekanda bir de en altta seçebileceğiniz içeceğinizin yanında yiyebileceğiniz çikolatalar mevcut. Gerçek çikolatadan bahsediyorum, envai çeşit var. Her birini yedikçe daha fazla yemek isteyeceksiniz emin olun.

cikolata-mekanlari-4-470x317

 

Yorumlar