Sevgilimin Tatlısı

Yapacağımız bu tatlı sütlü tatlı sevenler için vazgeçilmez bir tat olacak. Kendisi muhallebili tatlıların kralı bence 😉 Tatlı krizin mi geldi hemen sevgilim tatlısı yap. Baya baya tatlı çünkü. Çikolatası bol, akışkan, soğuk, ve daha fazlası. Tatlımızı kuplara, kaselere yapabilirsiniz. Misafiriniz gelecekse birgün önceden yapın ve dolapta bekletin, şunu unutmayın tatlılarda birgün önce yapıp bekletmek her zaman daha iyidir. Kıvamı yerine gelir tadı daha lezzetli olur. Bu tatlıyı internette bulmanız çok zor, misafiriniz geldiğinde “Şekerim bunu bulamazsın, bana özgü.” dersin 😀 Günlerde hava atarsın hahah annemin yaptığı gibi. 

cikolata-soslu-muhallebi-1

Gelelim Malzemelere;

  • 1 paket margarin veya tereyağ,
  • 1 lt süt,
  • 2 kahve fincanı un, ( bu fincan süt kahvesi fincanı arkadaşlar, bunu belirtiyorum çünkü bir arkadaşım başka bir kurabiye tarifimde fincan diyince büyük çay fincanını ölçü almış ve felaket şekerli bir kurabiye yapmıştı. Trajı komik böyle olaylar da olabiliyor iş yerinde bir hafta gülmüştük. Aklınızda bulunsun çay fincanı değil türk kahvesi yaptığımız fincan oluyor kendileri:D)
  • 2,5 fincan şeker
  • 2 paket tablet çikolata,
  • 4 yumurta.

Süt, un, şeker pişirilir. Muhallebi kıvamına getirilir, iyice kaynayacak fokur fokur olunca altını biraz kısın biraz da öyle kaynasın. Ama kesinlikle muhallebi yaparken karıştırmayı asla bırakmayın, altına tutar ve yanar. Siz yandıktan sonra karıştırırsanız da bütün muhallebiye dağılır ve yanık bir tat olur. Muhallebi kıvamına gelince altını kapatın bir kenara alın ve margarinin yarısını ekleyin karıştırın. O sıcaklığıyla eriyecektir. Muhallebi koymamızın sebebi kıvamını tam olarak bulması içindir. Kaselere, kuplara ya da ne ile servis yapacaksanız onlara yarım yarım koyun. 

cikolata-soslu-muhallebi

Üzerinin çikolata sosu için; çikolata ve margarini eritin, ılıdıktan sonra 4 yumurtayı ekleyip çırpıyoruz. Evet yumurtaları çiğ iken koyuyoruz o da çikolata sosunun kıvamını ayarlamak için hiç öyle ıyyh iğrenç demeyin çünkü tarifi bilmeyen birisinin yumurtaları çiğ iken koyduğunuzun bilmesine imkan yok. Hatta yumurta kokusu ve tadı dahi gelmiyor. 🙂 Kaselerin üzerlerine ekle. Afiyet bal şeker olsun. Namm nam çok lezzetli bir kez daha söyliyim. 

 

Yorumlar