Elmalı Tart Tarifi

Geldik elmalı tartımıza. Çok seviyorum ben ya bu elmalı tartı. bissürü bissürü yapıp yiyesim var. Bir gün yapmıştım götürmüştüm sevdiceğime yemin ediyorum yuvarlak borcama yapmıştım, çok kısa kenarları hariç almamıştım kutuya. Sevdiceğim aldı beni arabayla gidiyoruz. “Hadi dedim bir parça vereyim tadına bak.” Ah vermese miydim acaba dedim sonradan çünkü yarim sağolsun gideceğimiz yere kadar dayanamayıp hepsini yemişti. Tek tek ellerimle yedirdim ona. 😀 Yani şunu demek istiyorum talibi de çok oluyor bu elmalı tartın. Bir keresinde de bir arkadaşım armutlu tart yapmış getirmişti, geldiği gibi bitti. 🙂 Genel yiyicilersek demek ki.

download

Gelelim malzemelere;

  • 1 yumurta
  • 0,5 su bardağı şeker
  • 150 gr margarin veya tereyağ, tereyağ daha sağlıklı diye ben hep tereyağ kullanırım.
  • yaklaşık 2,5 su bardağı un.
  • kabartma tozu

 

 

download-1

İçinin Harcı için;

  • 4-5 adet elma,
  • 1 tatlı kaşığı tarçın,
  • 2 yemek kaşığı toz şeker.
  • 1 su bardağı ceviz.

Öncelikle harcı yaparak başlıyoruz. Harcı yapalım soğusun sonra tartımızın hamuru hazır olduğunda direkt içine koyup fırına veririz. Elmaları soyup rendeleyip bir tavaya koyuyoruz. Üzerine tarçın, ceviz ve şekeri ilave edip pişiriyoruz. Peki piştiğini nasıl anlayacağız? şöyle elmalar önce bir su salacak o suyu tekrar içine çekecek, işte içine çektiğinde biraz daha pişirirsek tamamdır. Ama yaparken karıştırmanız gerekir.

 

images-1

 

Hamura gelirsek şeker, yumurta, tereyağı karıştırın. Üzerine un ve kabartma tozunu ekleyin iyice yoğurun. Başlangıçta hamur haline gelmeden kopmalar olabilir siz yoğurmaya devam edin siz yoğurdukça yumuşacık bir hamur haline gelecektir. Hamur haline getirdiğinizde bi 10- 15 dakika hamurunuzun dinlenmesi kendine gelmesi açısından önemlidir. Süre dolunca hamurumuzdan biraz yana alıyoruz ki harcı döktükten sonra üzerine tartımızı belli edecek o deseni yapmak için. Hamuru alıp önce bir merdane yardımıyla açıp tepsiye yerleştirip, ellerimizle iyice tepsiye yaymalıyız. Üzerine harcı yayıp üzerine yana aldığımız hamurdan küçük parçalar koparıp, yan tarafta iki elimizle ince bir çizgi haline getirip önce yatay sonra dikey çizgiler yapalım. İsterseniz yana aldığınız küçük hamuru buzluğunuca kaldırıp sonrasında harcın üzerine rendeleyebilirsiniz. Öyle de olur. Önceden ısıtılmış fırında 180 derecede pişiriyoruz. Afiyet bal şeker olsun, yaramasın. Kilo olmasın fit olalım. :))

download-1

Yorumlar