Floransa Gezi Notları

Floransa hep bana romantikliğin, aşkın simgesi olarak gelirdi. Biz Floransa’ya Roma’dan hızlı tren ile yaklaşık bir saat 10 dk da geçtik. Yaklaşık 1,5 gün ayırdık.

Gelelim nereler gezilmeli bölümüne. İlk gün Duomo’ya gittik. Tabiki şehrin merkezinde devasa yapı ilk gün görülmeyi hakediyor. Duomo çevresinde vaftizhane, çan kulesi bulunmakta. Duomonun içerisine giriş ücretsiz ancak çok uzun kuyruk oluyor güneş altında beklemeniz gerekebiliyor. İçeri alımlarda da sayıyla grup grup alıyorlar. Girişte şort ve askılı ile giremiyorsunuz kıyafetini ona göre seçebilir veya yanınızda şal bulundurabilirsiniz.

IMG_0104

Duomo’nun baştan sona tam olarak sığdırılabildiği bir fotoğraf yokmuş. Bugüne kadar kimse çekememiş. Çünkü çok büyük bir yapı ve etrafında Duomo’ya çok yakın bir sürü yapı bulunmakta, fotoğraf karesine sadece Duomo’yu böylelikle alamıyorsunuz.

IMG_9981

Birde Vaftizhane’nin arka tarafındaki kapıda muhteşem detaylı bir kapı mevcut ben bayıldım buna.

IMG_9990

Buradan Signoria Meydanına gidiyoruz, burada Davud’un meşhur heykeli de bulunmakta.

IMG_0010

IMG_0009

Buradan Palazzio Vecchio’ya geçiyoruz.

IMG_0004

Buradan Ponte Vecchio’ya doğru yürüyebilirsiniz.

IMG_0027

IMG_0032

Ponte Vecchio’nun akşam görünüşüde bir harika.

IMG_0087

Ponte Vecchio köprüsü Arno nehri üzerinde bulunmakta olup Medici ailesinin halkın arasında karışmadan nehrin iki tarafındaki Pitti Sarayı ile Uffizi’ye geçişler için kurdukları söylenmektedir. Uffizi galerisi pazartesi günü kapalı oluyormuş haberiniz olsun. Planınızı ona göre yapın.

IMG_0013

Köprü birkaç katlı ve üzerinde kuyumcular bulunmakta. Eskiden kasaplar varmış ancak kötü kokusu sebebiyle kuyumcuya dönüştürülmüşler. Kuyumcular hava kararmadan kapatılıyor ve kuyumcuların kepenkleri birer sandık görünüşünde yapılmış hepsi.

IMG_0080

Gün batımının bence en iyi izlenebileceği nadir noktalardan. Buraya gelirseniz gün batımını burada seyredin hem de sevdiceğiniz ile. Ponte vecchio köprüsüne oturup önündeki diğer köprünün üzerinden güneşin batışını romantik romantik izleyin. Bizim geldiğimizde köprüde bir de evlilik teklifi edilmişti. Kesinlikle muhteşem bir duygudur iki taraf içinde.

IMG_0067

IMG_0089

Buradan Pitti Sarayına geçebilirsiniz. Ancak akşam kapalı olduğu için önündeki meydan hareketli oluyor orada vakit geçirebilirsiniz. Gündüz gelip Pitti Sarayı ile birlikte arkasında bulunan Boboli Bahçelerini gezebilirsiniz.

Buradan Republica Meydanına geçebilirsiniz. Akşam burası da çok hareketli oluyor. Bir de bu meydanda atlı karınca var. Bu meydanda bir de Hard Rock Cafe bulunmakta. Akşamları eğlenceli oluyor ve akşam yemeği için tercih edebilirsiniz.

Ertesi gün Galeria Academia, San Marco Meydanı ve San Marko Kilisesine ve Annuinita Kiliselerine gittik.

Bonus: Santa Croce meydanına uğrayabilirsiniz.

IMG_0050

Gelelim burada yemek için nereleri öneririz.

Güzel bir kafe isterseniz tatlı ve kahveleri çok hoş olan, mekanın da gayet hoş bir ambiyansı olan; Ditta Artigianale. Birkaç tane şubesi mevcut istediğinize gidebilirsiniz. Köprüye yakın olan daha geniş ve üst katı mevcut. Ayrıca wifi var.

IMG_0053

Dondurma yemeden olmaz diyorsanız Grom burada da var. Ben çok sevinmiştim buna.

IMG_0001

Dondurma için bir başka adres; Gelateria Deri Neri.

Diğer dondrumacı; Gelateria De Medici.

Trattoria İl Contadino bir aile restaurantı imiş. Tercih edebilirsiniz. Fix menüsü şöyle ki; Makarna, etli yemek ve patates, domates, salata seçiyorsunuz.

Yorumlar