Fransız Sokağı

 

Beyoğlu güzeldir. Beyoğlu’nun ara sokaklarında kaybolmak daha da güzeldir. Arada yapmak lazım, bir ara sokaktan girip hiç bilmediğin yerlerde dolaşmak belki hiç bilmediğiniz, duymadığınız eserler görmek adına. Yeni yerler keşfetmek adına.

İşte böyle hiç bilmediğim bir sokaktan girip Fransız Sokağı’nı keşfetmek isterdim. Ancak biz bir arkadaşımızın önerisi üzerine gittik Fransız Sokağı’na. Diğer bir ismi Cezayir Sokağı. İki şekilde de anılıyor.

Cezayir-Sokak

Bir merdiven ile başlıyor aşağı doğru süregiden merdivenler ve sağında ve solunda kafeler bulunan bir yer. Bu kafelerde canlı müzik yapanlar da var haliyle. Eğlenmek için de gelebilirsiniz. Merdivenler boyunca rengarenk döşenmiş minderli masalar ve rengarenk bir konsept. İnsan baktıkça içi açılıyor. O minderli oturma gruplarında oturup bir şeyler içerken ki sohbetin tadına doyum olmuyor açıkçası. Teraslı olan kafelerden Beyoğlu’na yukarıdan bakma imkanınızın olması ise daha da çekici kılıyor burayı.

Peki buraya nasıl gideceksiniz? Galatasaray Lisesi’ni yüzünüzü çevirdiğinizde sol tarafından aşağı inen bir yokuştan iniyorsunuz. İlk soldan döndüğünüzde yaklaşık 200- 300 mt sonra aşağı inen merdivenler Fransız Sokağı’nın başlangıcı oluyor. Merdivenlerden inene kadar birçok mekan çalışanı size çağrı yapıyor kendi kafelerine gitmeniz için. Size önerim bütün merdiven basamaklarından aşağı doğru inin. İnerken güzel bir gözlem yapın hangi mekan daha hoşunuza gidiyorsa ona oturun.

IMGP7312

Fiyatlar çok çok uçuk değil. Fransız lezzetleri tatmak veya bir şeyler içmek, tatlı yemek için tercih edebilirsiniz. Ben İstanbul’a gelen arkadaşlarımı kesinlikle götürüyorum Fransız Sokağı’na ayrı bir ambiyans ve ahenkte sohbet etmek gerçekten İstanbul’da arayıp da zor bulacağınız bir nimet.

535562

Çok bilineni olmayan yerleri keşfetmek benim açımdan büyük bir zevk. Ancak konu İstanbul olunca insanların keşfetmediği veya az bildiği yerler parmakla gösterilecek kadar az. İşte burası onlardan.

Kafeler haricinde galeriler, sergiler, atölyeler, antika dükkanları, hobi kursları vs. var. Fransız havasını derinliklerinizde hissedebilirsiniz bu sokakta. Paris’e gidemesenizde bir nebze bu eksikliğinizi gidermenize yardımcı. 😉

10643-serozkan-fransiz-sokagi-4445-950px

Sevgiliniz, eşiniz ile romantik, az bilinen bir yer arıyorsanız işte burası tam sizin aradığınıza göre. Kaçırmayın İstanbulda’yken hemen gidin 😉

 

 

 

Yorumlar