Fuat Paşa Yalısı

 

En merak ettiğim yerlerden birisiydi Fuat Paşa Yalısı. Sonunda gittim. Fotoğraflarındaki ihtişamı, görüntüsü beni cezbediyordu.

Mekan Sarıyer merkeze çok yakın birkaç durak gerisinde, sahilde Büyükdere’de bulunmakta. Büyükdere iskelesinin hemen karşısı. Boğazın en güzel göründüğü ve Karadeniz’e açılan kısmı buralar. Ondandır ki biraz daha sakin. Saatlerce oturup bankta denizi seyredebilirsiniz. Bir tarafınızda balıkçı tekneleri bir tarafınızda Sarıyer.

IMG_8444

Fuat Paşa Yalısı’nın bembeyaz o binası insanı mestediyor. Beyaz asillik demektir ya o asilliği iliklerinize kadar hissediyorsunuz. Girişte sizi yine beyaz taşlardan ve mermerlerden oluşan içerisinde suyun ahenkle dans ettiği bir yer karşılıyor.

IMG_8408

IMG_8398

İlk girişte sağ tarafta çok hoş döşenmiş, dekorasyonuna hayran hayran ilerliyorsunuz. Sol tarafınızda lobi boyunca koltuklar bulunmakta. Lobinin bitiminde mermer iki taraftan yukarı doğru birleşen merdivenler sizi karşılıyor. Kına gecelerinde merdivenleri çok hoş süslüyorlar.

IMG_8445

Daha sonra restaurantın kapalı kısmına geçiyorsunuz. Masalar büyük ve tam olarak davet, kına, nişan, düğün törenlerine uygun. Altın sarısı ile beyazın asilliği masalarda ve süslemenin detaylarında kullanılmış. Kapalı kısımdan yaz aylarında üzerini açtıkları yere geçiyorsunuz.

IMG_8404

7Z5D7E4U06082011002219

Randevunuz var ise garson size masanıza kadar eşlik ediyor. İster akşam yemeği ister iftar için gelebilirsiniz. Yemekleri çok lezzetli. Ortamın ambiyansı zaten bizden on puan aldı.

IMG_8425

Biz iftar için gittik. İftar menüsünde süzme mercimek çorbası, iftariyelik tabağı, ara sıcak su böreği, ana yemek hünkarbeğendi (haşlanmış sebzeler eşliğinde) ve olmazsa olmaz tatlımız güllaç. Masada siz gittiğinizde közleri hazır bir şekilde bekletilen masa üstü ocak sizi karşılıyor. Siz masanıza oturduğunuzda bakır çaydanlığınızı masa ocağının üzerine yerleştiriveriyorlar. Biz bu olayı çok tuttuk. Siz yemeğinizi yiyene kadar çayınız misler gibi demleniyor ve yemek sonrasında size eşlik ediyor.

IMG_8427

Fuat Paşa Yalısı sadece restauranttan oluşmuyor. Üst katlarında oteli de mevcut. İsterseniz burada konaklayabilirsiniz.

fuat-pasa01

Fuat Paşa Yalısında ayrıca kına veya düğün gibi organizasyonlarınızı da yapabilmektesiniz. Gerek mekanın hoşluğu, elitliği, gerek konum olarak güzelliği ve gerek süslemeleri ile rüya gibi bir kına veya düğün organizasyonunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

prev-w2_fuat-pasa-yalisi_w1WB9Knx

Yemeğimizi de yeyip mutluluk seviyemizi artırdıktan sonra ortamın hoşluğu ile mekanda çalan Türk Sanat Müziği ezgileri ile mest oluyor ve on sene sonra tekrar düğünümüzü burada yapmak için karar kılıp mekandan ayrılıyoruz.

fuat-pasa-yalisi_146260

Yorumlar