Galata Kule’sinde Romantik Bir Akşam Yemeği

Güzel bir akşam yemeği için bir öneri. Bir efsane var bilir misiniz? Galata Kulesi’ne çıktığın kişi ile evlenirsin. Bizim için ne kadar öyle olmasa da biz evlendikten sonra çıktık bu arada. 😀 Tabi siz hala bekar iseniz denemeye devam edebilirsiniz.

Taksim güzel Taksim.. Ne zamanlar geçmiştir. Uzun yıllar İstanbul’da yaşamış olanlar bilir, Taksim deyince eski anılar geçer insanın gözünün önünden. Önce Taksim metro çıkışından çıkarsın, o uzuuuun İstiklal Caddesinden büyük bir zevkle yürürsün mağazalar eşliğinde. Caddenin sonunda Karaköy’e bağlanılan yokuştan aşağıya indiğinde sol tarafında Galata Kulesi yer alır. Büyük bir zevktir Taksim Meydan’dan İstiklal Caddesi boyunda yürüyüp Karaköy’e inmek. Baya da bir yürümek gerekir. Ancak bir yürümeye başladığında yorulduğunu ancak oturunca anlarsın.

IMG_3396

Geldik Galata Kulesi’ne.. Galata Kulesine çıkışlar ücretlidir. Gelmişken kesin çıkmak gerek, çıkmadan o Haliç’in, İstanbul’un nefes kesen manzarasında kendini kaybetmeden inmemek gerekir.

IMG_3381

Ayrıca özel bir gün ve yemek yemek istiyorsanız da bu manzara eşliğinde yiyebilirsiniz. Galata Kulesi’nin en üst kısmında bir cafe bulunmakla birlikte restaurantı bir alt katta bulunmakta. İsmi Haveran Restaurant. Gitmeden özel bir gün olduğunu belirtip cam kenarından yerinizi ayırtın. En az iki hafta önceden aramanız istediğiniz yeri almanız açısından size avantaj doğuracaktır.

IMG_3384

Restaurantta fiyatlar çok çok uçuk fiyatlar değil. Eskiden çok abartı fiyatlar varmış ancak belediye bu mekanı aldıktan sonra fiyatlar ortalama bir seviyeye inmiş, bunu da belirtelim.

Galata Kulesine her gelişinizde devasa kuyruklar oluşur, uzar da uzar o kuyruk. Ancak siz yemek için geldiğinizi ve rezervasyonunuz olduğunu söylediğinizde giriş biletlerinizi alıp sıra beklemeden çıkabilirsiniz.

Asansörden indiğiniz yerde yöresel kıyafetler ile fotoğraf çekinebileceğiniz bir köşe mevcut. İsterseniz çekinip ücreti karşılığında fotoğrafınızı alabilirsiniz.

Bir üst kata çıktığınızda sizi sizden alıp Osmanlı dönemine götürecek o ambiyans ve taşlardan döşenmiş her bir tarafı tarih kokan, içinize ferahlık salacak salona giriyorsunuz. Sizin için ayrılmış masaya doğru yol alıyorsunuz.

IMG_3391

Menüsünde Saray Mutfağından Osmanlı’nın tadı damağınızda kalacak yemekleri ile makarnalar, salatalar, et çeşitleri, tatlılar, Osmanlı şerbetleri, … bulunmakta. Buraya kadar gelmişken değişik bir lezzet deneyin bence. Saray Mutfağından bir önerim olacak size Topkapı Hassa-i Kuzu Mutancana. İçeriğinde kuzu eti, tereyağı, bal, kayısı ve mürdüm eriği bulunmakta. Kuzu etinin o yumuşaklığının yanı sıra mürdüm eriği ve kayısının aroması ile tavan yapan lezzet. Denemenizi şiddetle öneriyorum. Sunumlar çok hoş ayrıca eski bakır kaplarda geliyor yemeğiniz. Tatlı olarak kesinlikle Yeniçeri Helvasını tadın. Aslında o irmik helvası, yanına dondurma rica edin. Sunumunu da tatlının üzerine pişmaniye dökerek tamamlamışlar.

IMG_3385

Tahinli profiterol de güzel ancak profiterol biraz zorlama olmuş bence profiterol deyince benim aklıma akışkan çikolata geliyor mesela, onu çok beğenmedim. Seçim sizin.

IMG_3386

Çalışanlarının ilgili ve sevecen olduğunu söyleyebilirim. Örneğin biz bir hafta önce rezerve ettirmemize rağmen cam kenarında boş yer bulamadık. Yemekten sonra cam kenarında boş olan bir masada tatlılarımızı alabileceğimizi söylediler.

Yemek boyunca 15 Temmuz Şehitler Köprüsünden tutun, boğazın görüntüsü ile mest oluyorsunuz. Birde sevdiğiniz yanınızdaysa değmeyin keyfinize. Hangi bir yana bakmalara doyamayacağınızı şaşırıyorsunuz.

IMG_3378

Yemekten sonra terasa çıkabilirsiniz. Zaten akşam yemeği için gelmişseniz siz yemek yiyene kadar terasın kalabalığı gidiyor. Sanki sizi bekliyor boş teras. Bir İstanbul’a bakın bir sevdiğinize sonra ona sımsıkı sarılarak deyin ki “İyi ki varsın!” Manzaranın tadını çıkarın. 😉

 

Yorumlar