Glasgow-Edinburgh Gezilecek Yerler

 

Dört günlük bir tatil ayarlayıp rotamızı Glasgow ve Edinburgh’a çevirmemiz ile tatilimiz başlamış bulunuyor. Londra’dan uçak biletlerine bir hafta öncesinden baktığımız için fiyatlar uçmuş. Aslında gezimizin asıl amacı Edinburgh’a gitmek ama Londra-Edinburgh biletleri ço0k pahalı olduğundan Londra’dan Glasgow’a biletimizi alıp oradan otobüsle Edinburgh’a geçelim diyoruz.

Edinburgh’ta kalacağımız yer için; şehir merkezine çok uzak olmayan aslında normalde yurt olarak kullanılan adını tam hatırlamıyorum ancak Destiny Student yazarsanız bookingten rahatlıkla bulabileceğiniz yurdu seçiyoruz. Tatil zamanlarında otel olarak kullanılıyor ve yeni yapılmış apart tarzında odalar mevcut. Özel banyolu ve ortak kullanımlı banyo şeklinde alternatifiniz var. Bütçenize göre seçebilirsiniz. Her 5-6 odanın kendine özel mutfağı var ve sizin kullanımıza da açık. Mutfaklar yenilenmiş her şey taptaze. Fırını, ocağı, kettle’ı, mikrodalgası, tvsi, ütü masası, çamaşır makinesi bile var. Temiz olması ve güvenlikli olması açısından içimiz rahat size tavsiye edebilirim.

 

Gezilecek yerlere gelirsek;

Edinburgh eski ve yeni yerleşim yeri olarak ikiye ayrılıyor. İlk olarak Edinburgh Kalesi’nden başlayabilirsiniz. Online bilet alabilirsiniz kale için ve 16.50 pound gibi bir ücreti var. Kale şehrin çok yukarısında olduğu için buradan kuşbakışı şehri izleyebilir, kuzey denizini bile görebilirsiniz. Ancak yukarıda olduğu için biraz rüzgarlı oluyor çıkarken yanınızda kalın birşeyler götürmenizde fayda var. 😉 9.00 – 17.00 saatleri arasında açık gezinizi bu saatler arasında ayarlayabilirsiniz.

 

St. Giles Katedrali’ni gezebilirsiniz.

  

Bir sonraki durağınız Edinburgh Kraliyet Botanik Bahçesi olabilir. Biz buraya bayıldık, gözlerinizin yeşile doyacağı, etrafta sincapları ellerinizle besleyeceğiniz ve yeşilin binbir tonunu görüp farklı türler görmenin zevkine varacaksınız.Devasa ağaçlarla birlikte daha önce hiç görmediğimiz ağaç türleri ve üzerinde yuvarlanmak isteyeceğiniz çimler bulunuyor. Şehir merkezinden yaklaşık 20-25 dk yürüme mesafesinde bulunuyor. Biz şehri yürüyerek gezmeyi ve şehri keşfederken dar sokaklarından başlamayı sevdiğimiz için yürüdük.

 

Holyrood Parkı’na gidebilir ve bu parkın en üst kısmı olan Arthur’s Seat olarak da adlandırılan yere kadar çıkıp şehri izlemeniz mümkün. Holyrood Parkı çok büyük ve bazı kısımları çok tehlikeli olan kayalıklar bulunuyor. Arthur Seat’e çıkabilmeniz için birçok alternatif yol mevcut. Biz otelimize yakın olduğu için merdivenli ve kayalıklı kısmı tercih ettik ama dönüşte daha düz ayak olan yoldan indik. Aksiyona gerek yok diyorsanız düz yolu tercih edin, bu yol ayrıca diğerine göre daha az yorucu olacaktır. Arthur Seat’e çıkmak yaklaşık yarım saat alıyor ve en üst kısma çıktığınızda bu kadar yolu ne için çıktığınızı hatırlayıp iyi ki de çıkmışım diyorsunuz. Şehri yukarıdan izleyebiliyorsunuz ve arka kısımda ise kuzey denizini  ve sahil kısmını da görebiliyorsunuz.

 

Dilerseniz İskoçya Parlementosu’nu görebilirsiniz.

Harry Potter’ın yazıldığı cafede burada. Kafeden tek içecek alıp gün boyu oturmasına izin veren tek kafe zamanında burasıymış ve halen Harry Potter ile gelen ünün etkisi ile ziyaretçisi hiç bitmiyor.

Royal Mile’ı görmeden dönmeyin. Burası kraliyet yolu olarak biliniyor ve en işlek caddelerinden birisi. Ağustos ayında gitmek isterseniz Edinburgh Festivaline denk geliyorsunuz ve çeşitli gösterileri, sokak sanatçılarını, etkinlikleri izleyebileceğiniz birçok durak oluyor bu yol üzerinde. Festival 1 ay sürüyor ve her gün çeşitli aksiyonlar oluyor. Son gün ise Princes Garden da muhteşem bir konser ve kalede havai fişek gösterisi oluyor.

Bir sonraki durağınız İskoçya Milli Müzesi olabilir.

Five Guys‘ı yemek için önereceğim. Muhteşem hamburgerleri var 😉

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tatlı yemek isterseniz, belki ünlü 5 çayı içmek isterseniz veyahut kahve içmek isterseniz Patisseria Valeria‘ya gidebilirsiniz. Muhteşem tatlıları var.

 

Yorumlar