Greenwich

 

Londra’nın güney doğusunda yer alan  Greenwich’e Londra’dan rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Bir yarım gününüzü Greenwich için ayırırsanız detaylı bir şekilde Greenwich’i gezme şansı bulabilirsiniz. Greeenwich’e giderek 0 meridyenine ayak basma şansını bulacaksınız. Hatta ayağınızın birini Londra’nın doğusuna diğerini Londra’nın batısına basmış oluyorsunuz.

 

Greenwich ulaşımı; Londra’dan DLR, metro, otobüs veya tekne ile Thames nehri üzerinden gidebilirsiniz. Google maps’i telefonunuza indirip arama kısmına Greenwich yazıp yol tarifi dediğinizde bulunduğunuz yerden Greenwich’e nasıl gidebileceğinize dair farklı rotalar bulmuş oluyorsunuz. Bu rotalarda hangi otobüse, metroya binmeniz gerektiği veyahut hangi duraktan binip hangi duraktan inmeniz gerektiği ve yolculuğunuzun ne kadar süreceği konusunda bilgi sahibi olmuş oluyorsunuz. Ulaşım Londra’dan yaklaşık 30 dakika sürüyor.

 

Gezilecek yerlere geldiğimizde;

İlk görmek isteyeceğiniz yer muhtemelen Gözlemevi olacaktır. Gözlemevi’ne giriş 15 pound (2018 eylül). Gözlemevinde 0(sıfır) meridyeni bulunuyor. Gözlemevine girerek 0 meridyenini görüp bol bol fotoğraf çektirebilirsiniz. Gözlemevinin üzerinde kırmızı bir top bulunuyor ki bu top zaman topudur. Her gün saat 13.00’da aşağı düşmektedir. Girip girmemek size kalmış. Ancak size küçük bir sır vereyim. 0 meridyenini gözlemevine 15 pound vermeden de görebilirsiniz. Bunu anlatmadan önce daha anlaşılır olması için duvar saatini anlatmam gerekiyor.

24 saatlik duvar saati: Bu saat gözlemevinin duvarında bulunuyor. Gözlemevini çevreleyen duvarın dış kısmında, herhangi bir ücret ödemeden de görebilirsiniz. Bu saat bildiğimiz saatlerden biraz farklı. Dünya’nın ilk elektirikli duvar saatlerinden birisi olma özelliği taşıyor. 1852’de Charles Stepherd tarafından inşa edilmiştir.

Şimdi gelelim 0 meridyeninin ücretsiz görülebileceği noktaya. Bu saati Greenwich Parkı’nın sonuna geldiğinizde göreceksiniz zaten. Saatin hemen yanından aşağı doğru iki yol gidiyor. Bu yollardan birinde demir parmaklıklar var ve dar bir yol. Eğer siz dar olan demir parmaklıklı kapıdan geçen yolu devam ederseniz hemen 20 metre uzağınızda 0 meridyeninin uzantısını göreceksiniz. Aslında bu çizgi gözlemevinin 0 meridyeni çizgisinin devamı niteliğinde. İlginç bir şekilde duvardan sonra da biraz daha uzatmışlar ve duvarın üzerinde de “West Longitude” ve “East Longitude” yazıyor. Böylece ücretsiz bir şekilde 0 meridyenini görmüş oluyorsunuz. 😉

   

 

Denizcilik müzesi bir sonraki durağınız olabilir.

Cutty Sark, bu gözlemevinin aşağısında nehrin üzerindeki yelkenlidir. Zamanında Çin ile çay ticareti yapmak için inşa edilmiştir. Girişi ücretlidir, fiyatı ise 13.5 pound. Biz girmeyi tercih etmedik, siz isterseniz gezebilirsiniz.

Greenwich Park, eğer bizim gibi metro+otobüs ile Greenwich’e ulaşmışsanız ilk olarak Greenwich parkının içerisinden geçiyorsunuz. Bu park yeşilliğin bol olduğu, dümdüz bir platoda yer alıyor. İçerisinde koşanlar, piknik yapanlar, çimlere uzananlar, köpeklerini gezdirenler, bisiklete binenler var. Parkın içerisinde yemek yeyip atıştırabileceğiniz cafeler de mevcut. Parkın sonuna geldiğinizde gözlemevini görüyorsunuz ve parkın sonunda oturup manzara izlemek için çok güzel yerler mevcut. Park yukarıda bulunduğu için nehri, denizcilik müzesini, Londra’nın belli yerlerini görebiliyorsunuz.

 

Greenwich Market, zaten Greenwich küçük bir yer olduğundan çarşısına indiğinizde göreceksiniz. İçerisinde birçok stand bulunuyor. Vintage kıyafetler, mobilyalar, kitapçılar, yemek standları vs.

 

Yemek yemek isterseniz Zizzi, envai çeşit yemek pazarları, pizza express, nandos(tavuk), birkaç tane Türk restaurantı bile gördük,.. bulunmakta. Biz genelde yediğimiz Zizzi’yi seçtik. Burası bir İtalyan restaurantı. Biz geyik etli bir makarnasını (Zizzi’s special) ve pide gibi olan bir pizzasını seçtik. Yemekleri genelde lezzetli. Londra’da da birçok şubesi bulunuyor. Ancak ben bu makarnasını çok beğenmedim genelde yediğim ıspanaklı, soslu makarnası daha güzel. Yemekten sonra tatlı için yer ararken yemek pazarlarının kurulduğu yerlere gittiğimizde sadece pasta satan bir çadıra denk geldik. Acayip güzel görünüyordu hepsi. Bu pazarların bazıları limana yakın bazıları da Greenwich Market’in içinde.

 

Yorumlar