Ispanaklı Kiş Tarifi

İşteeeee o muhteşem tatlardan birisi daha geliyor. Kolay mı kolay, leziz mi leziz. Tuzlu şeyleri çok seviyorsanız sizin için birebir bu tat. İster misafirleriniz geldiğinde ister çay saatinde ister kahvaltı da tüketin. Ben ıspanaklı kişi ilk kez Paris’te bir mekanda kahvaltı yaparken tatmıştım. O kadar beğendik ki ertesi gün bir daha gittik sırf ıspanaklı kiş için. Sonra sıvadım kolları benim ülkemde kahvaltıcılarda bunu bulmam neredeyse imkansız bende kendim yaparım diyerekten işe koyuldum. Sonuçta bu lezzet çıktı sizlerle de tarifi paylaşacağım.

fotograf-4

İç Harcı İçin,

  • Ispanak,
  • krema,
  • 1 su bardağı süt ve baharatlar.

Hamuru için;

  • 2 su bardağı un
  • 2 yumurta sarısı
  • yarım çay bardağı soğuk su
  • 100 gram tereyağ.
  • Çeşitli peynirler kullanabilirsiniz ancak tuz oranına dikkat edin çok tuzlu olabilir!

İsterseniz hamuru kendiniz yapmak yerine milföylerde kullanabilirsiniz. Benim yediğimin alt kısmındaki hamur milföy gibi kıtır kıtırdı bende o yüzden milföy seçtim. Daha çöreğimsi bir tat istiyorsanız fosur fosur olsun diyorsanız hamuru kendinizde yapabilirsiniz. Milföyleri bir oklava yardımı ile açıp tepsiniz boyunca yerleştirin. Tepsi yerine hatta tart kalıbında yaparsanız hem içi dolu dolu oluyor, hem de görüntüsü hoş oluyor. Eğer hamuru kendiniz yapacaksanız bütün malzemeleri kullanarak bir hamur elde edin ve buzdolabında biraz bekletmeniz gerekecek.

ispanakli-kis-yapimi

İç harcı için ıspanakları tavaya alıp biraz yağda hacmi küçülene kadar pişirin. Tencere veya tavanızın hangisinde yapıyorsanız her tarafı dolu dolu olabilir bu sizi korkutmasın ilk kez ıspanaklı birşeyler yapıyor olabilirsiniz, o küçülecektir. Bir avuç kalacaktır bilginize. 🙂

Hamuru kendini yapmışsanız tart kalıbına yerleştirip çatalla delikler açarak üzerine nohut veya fasulye koyarak şişmesini engelleyerek biraz fırında pişirmeniz gerekecek. 180 derece uygun bir 15 dakika yeterli.

timthumb

İç harcına gelirsek ıspanağı yapmıştık soğuyunca üzerine süt yumurta ve kremayı koyup iyice karıştırıyoruz. İçine çeşitli peynirlerden atabilirsiniz, yukarı da da dediğim gibi tuz oranına dikkat etmelisiniz. Hamur veya milföyün üzerine dökülür. 35 dakika pişirip pişmesine yakın üzerine kaşar rendeleyebilirsiniz. Afiyet bal şeker olsun muhteşem bu tadı tatmadan olmaz. Kesinlikle deneyin.

 

Yorumlar