KENDİ DÜĞÜNÜNÜ KENDİN TASARLA

Kendi düğünümü hep kendim tasarlamak istemiştim. Bizzat öyle yaptım. Her şeyin en ince ayrıntısına kadar kendim ilgilendim. Tabiki bu sırada yardımlar da aldım. İsteme, söz, nişan, düğün, balayı, eve alınacak eşyalar… vs aklınıza gelebilecek her şeyde kendiniz olun.

Öncelikle hayal et nasıl bir düğün istiyorsun. Ve bunların hangilerini sen yapabilirsin. Çok zor değil inan araştır biraz, sosyal medyada ne nasıl yapılır öğren. İnstagram hesaplarında yok yok, her şeyi bulabilirsin. Şunu istiyorun, şundan yapacağım de, başla. İsteme fincanı süsleme, nişan tepsisi, nişan süslemeleri, nişan çiçeği, nişandaki tacım, damadın yaka iğneliği, nişanda süslü kadehler, nişan hatırası (magnetler), düğün çiçeğim, damat bohçam, nikahta imza için tüylü kalemim, duvağım, nişan ve düğünde nedime bilekliklerim, kına paketlerim, nedime tacım,… vs ve hatırlayamadığım niceleri hepsini ben kendim tasarladım.

Artık çevremdekiler benden bıkmıştı. Etrafımdakiler: “Yeter artık o da olmasın, çok yoruldun.” diye o kadar söylendiler ki. Ama ben hiçbirinin ne dediğine bakmadım tabiki. Takılmayacaksın etrafına bu senin hayatın senin en mutlu günün, her şey senin istediğin gibi olsun. Böyle daha mutlu olacaksın. Mesela kına gecemde arkadaşlarıma dağıtmak için süslü kına paketleri hazırladım, her bir paketin üzerine de kime vereceğimin adını yazdım, süsledim. Ve kimleri vereceğimde teker teker arkadaşlarımı arayıp hangi renk giyeceklerini sordum ki ona vereceğim kına paketinde kıyafetiyle aynı renk def, halay mendili, minnak kına koydum. Hatta bir arkadaşımı aradığımda bana; “Senin kadar organize bir gelin görmedim ben yahu Hacer.” demişti. Bu lafı beni güldürdüğü kadar hoşuma da gitmişti. Peki pişman mıyım? Asla. Şimdi diyorum ki iyi ki de yapmışım, bir daha olsa bir daha yaparım. Geçmişe dönüp baktığımda; düğün videolarını izlediğimde planladığım gibi olmuş her şey o kına paketlerinde dağıttıklarım, arkadaşlarım, kınada kırmış olduğum testi o kadar hoş olmuş ki. Pek çok arkadaşım imrendi, onlara da örnek teşkil etti. Birçoğu bu hazırlıkları yapmaya bile başladı.

Sen de kendi düğününde en ince ayrıntısına kadar ben yapacağım, ben yapabilirim, altından kalkabilirim diyorsan yaparsın tabiki, yapmalısın da! Önemli olan hayal etmen, araştırman biraz nerde neler yapılmış, bu çerçevede neler yapılıyor, sonra da icraate geçmen olacak. Hepinize şimdiden mutluluklar her şey gönlünüzce olsun.

Yaşadığınız anın tadını çıkarmaya çalışın. Her anın tadına varın. Elbette ki düğün gününden önce ve düğün gününde onlarca terslik yaşayabilirsiniz. Herkesin yaşadığı gibi. Unutmayın bu terslikleri sadece siz yaşamıyorsunuz (yani siz özel olarak terslik çıkarmak için seçili kişiler değilsiniz :D). Mesela benim düğünden önce elim kesildi. Belki bilirsiniz çeyizim için almış olduğum şu Tantitoni bıçakları varya şu altı pembe, bıçakları metal olan sanırım 4lü bıçak takımı. O bıçaklar varya o bıçaklar çok tehlikeli. O kadar keskin ki. Düğünüme 3 hafta kalmış ben karpuz kesiyorum nasıl kestiysem artık karpuzu, karpuz bitti cort elime saplandı o bıçak. Sonrası malum tabi doktora koşturduk 2 dikiş atıldı. Her iki güne bir pansumana gittim 10 gün sonra alınması gerekirken sağlık memuru bu dikişler tutmamış tekrar açılır demesiyle dünyam kararmıştı.  12. gün alındı dikişlerim, tam dikişlerimi aldırmaya gittiğimde sağlık memuru sargıyı keserken parmağımdan birazcık kesti. Bu evrenin düşene bir de sen vur mesajı olmalı heralde diye düşünüyordum o zamanlar. Benim düğünümden iki hafta bir arkadaşımın düğününe süslendim püslendim gittim ama elim sargılı. Oh sargılı sargılı oynadım. Adım annemin arkadaşlarının torunları tarafından << Eli kesik ablaya>> çıktı. Gelin almaya geldiklerinde damadın anne babası asansörde kaldı onları uzun bir müddet bekledikten sonra çıkabildim. Neyseki geçti bitti o günler. Bir arkadaşımın düğünden önce gözünde arpacık çıkmış ve şişmiş. Başka bir tanıdığımın gözü lens yüzünden iltihaplandı düğün günü akşama kadar gözünü sardılar akşam açabildi. Başka bir tanıdığımız kına gecesini yapıp düğün yerine gelirken gelin damat kaza yapıp arabaları perte çıktı…. vs. Böyle şeyler oluyor önemli olan sakinliğinizi koruyabilmek. Sizlerinde başına ufak tefek bazen daha büyük şeyler gelebilir. Her daim motivasyonunuzu yüksek tutmalısınız. Umarım ufak tefekte dahil olmak üzere hiçbir terslik düğününüzde olmaz.

Düğünden sonra bir de Nasıl yani bitti mi, biz evlendik mi şimdi dediğiniz kısım var. Bir müddet algılayamıyorsunuz. Benim nikahım düğün içerisinde olduğundan uzun bir müddet bunu deyip birbirimize gülmüştük. Nikahı önceden yapan arkadaşlar, bu evreyi daha hızlı atlatıyorlardır galiba. 🙂

Her şey gönlünüzce olduğu ve işlerinizin rast gittiği bir düğününüz olur umarım. Hep mutlu olursunuz. 🙂

 

Yorumlar