Kına Gecesi Organizasyonu

O günler yavaş yavaş geliyor. Şu an kaç gün kaldı bilmiyorum kınanıza ama ben son ay artık internetten her bulduğumu yapmak istiyordum. Her süslü şeyi yapasım vardı. Bu yazımda kına organizasyonu düşünenler varsa onlara öneriler vereceğim süsleme, kına paketleri hazırlama, yapılabilecek etkinlikler hakkında. Ayrıca kendi kınamdan bahsedeceğim, sizlere fikir olması açısından.

232325472_tn30_0 fo24912u12029tef-kina-gecesi-aksesuarlarihtm  p7062417

Öncelikle bindallımızı, ayakkabımızı, tacımızı hazırlıyoruz. Hepsi hazırsa şimdi kına gecesinde yapacağımız etkinliklere geldi. Eminöne bir giriyorsunuz ki her yer de kına için malzemeler mevcut. Kına tepsisi, kına sepeti, küçük kınalar, defler, el mumları, kına taçları,davullar, kına taçları, nedime bileklikleri, … alıyoruz. Ben arkadaşlarım için her birisine özel paketler hazırladım. Yaklaşık 15 kırmızı beyaz puantiyeli kağıt poşet şeklinde paketler aldım. hepsinin üzerine kime vereceğimi etiket şeklinde beyaz yapışkanlara isimlerini yazdım. Paketleri hazırlamadan önce arkadaşlarımı arayıp kimin hangi renk giyeceğiniz öğrenip halay mendilini, küçük kınasını, tacını, defini ona göre ayarladım. Kına paketlerimi nasıl hazırladığımı yine başka bir yazımda anlattım, kına kategorisi içerisinde Kına paketleri hazırlıyoruz ismiyle bulabilirsiniz.

3 resizer

  1. Bunların dışında kına da birkaç arkadaşınıza süslü büyüklü küçüklü davullar verebilirsiniz. Oynarken onların çalması apayrı bir renk ve hava katıyor. Çok da eğlenceli oluyor bilginize.
  2. İyi oynayan birkaç arkadaşınıza shakira kemeri verebilirsiniz.
  3. Sonra kına şarkı listemi bi hazırladım. Onu da ilerleyen zamanlarda sitemde yazacağım. Hepsini bir güzel kategorilendirdim; oyun havaları, halaylar, mezdeke, pop, yabancı pop, çiftetelli,.. vs hepsini bulabilirsiniz.
  4. Şimdi geldi testimizi hazırlamaya. Testi süsleyip testi kırıyoruz, testimizi nasıl süslediğimizi de diğer yazımda anlattım okuyabilirsiniz.
  5. İsterseniz birkaç kız arakdaşınızla bir kareografi çalışıp birlikte bir oyun sergileyebilirsiniz. İnternette envai çeşitte video bulabilirsiniz bu konuda.
  6. Yeni trend gelinin beline renkli renkli tüller asılıyor her tülden bir arkadaşı tutarak oynuyorlar. Gelin ortada oynuyor arkadaşları da etrafında gelinin belinden uzanan tülleri tutarak oynuyorlar. İsterseniz satılıyor bu tül ama yapması çok basit yapabilirsiniz.

Kına tahtı yapabilirsiniz. Uzun tüller alıp bir taht kiralayıp kırmızı tül ile tahtın sağından ve solundan yukarıdan aşağıya gelecek şekilde süslüyoruz. Geçenlerde çok yeni bir süsleme gördüm şahaneydi. Çok uzak bir mesafeden bayılarak izledim. Şimdi kına salonumuza girerken kapımızı süslüyoruz. Rengarenk tüller alacağız ancak bu tüller uzun olmalı. Kapının tamamını kapatacak şekilde. Renkli renkli tülleri kapının en üstüne yan yana bağlıyoruz tülleri canlı renkte tüller olursa daha güzel duruyor. Salona girişte rengarenk tüller karşılıyor sizi. Muhteşem bir görüntü ve farklı. Sizlere fikir olsun.

image image image

Yukarıdaki paketler benim kına paketlerim. Bahsettiğim gibi beyaz puantiyeli ve 15 tane. Gördüğünüz üzere pembe ve mavi paketin fotoğrafını çekmişm. Bunlar haricinde beyaz, kırmızı, turuncu, sarı,.. renklerde mevcuttu. İçerisinde kızların kafalarına takmaları için taç, nedime bileklikleri, halay mendili, küçük kına paketi, defini yerleştirdim.

Benim kına organizasyonum şöyleydi. Damadı sahnenin en ortasına küçük bir kına tahtına oturttuk. Kına paketlerini kızlara dağıttık. Onlar nedime bilekliklerini kollarına taktılar, taçlarını taktılar, mumlarını ellerine aldılar, halay mendilleri diğer ellerinde, defleri de ellerinde ikişerli sıra oldular benim çıkacağım odanın önünde. Müzik başlayınca salonun ortasına doğru yürüyüp damadın tahtının olduğu yere kadar gidip ikiye ayrılıp arkasında dizildiler. Bende bu ikişerli sıranın en sonunda elimde testi ile salona girdim. Allahım o anki heyecanımı anlatamam. Kızlar ellerinde defleri çalarak önden gidiyorlar ben testi ile dansederek arkalarından geliyorum. Muhteşem bir sahne. Kesin yapın. Sonrasında videoları açıp tekrar tekrar izleyim çok güzel olmuş diyorum hala. 😀 Benimle birlikte birkaç kez izleyenler tepkilerimden bıkmış olabilir. Ama ne yapayım yani bir kez evleniyorum, değil mi? :D. Hepsini de ben hazırladım benim şaheserim gibi oldu aslında, bir nevi.

Giriş şarkım  Sevcan Orhon’un söylediği “Aynalı Körük” şarkısı idi. Ben hareketli bir şarkı olduğu için bu şarkıyı seçtim diğerleri biraz yavaş kaldı benim için. Burada dans edip testiyi kırdım tesitinin içerisine çerez şeker para koyanlar var ancak ben koymadım. (Çünkü şöyle planladım ben kırınca sevdiceğim kalkacak beni öpecek ve birlikte oynayacağız şeklinde. Eğer testinin içerisine birşeyler koysaydım kırılınca çocuklar etrafımıza gelecekler ve gelin damat arada kaynayacak kimse göremeyecek ve biz oynayamacaktık.)  Testi kırılınca sevdiceğim tahtından kalkarak beni öptü ve birlikte oynamaya başladık. Şarkı bitince tahta birlikte oturarak kına yakılmasını bekledik. Biz oturduğumuzda kızlar ellerinde defler ve mumlarla etrafımızda dönmeye başladılar. Kızların defleri çalarak etrafımızda döndükleri şarkı da  Yeşim Salkım’ın söylediği “Haydi kızlar kına yakmaya” şarkısı idi.

Daha sonra vur patlasın çal oynasın kına şarkı listesinden başlıyoruz oynamaya. :))

 

 

Yorumlar