Kına Hediyelikleri Yapımı

Sonunda bitiyor hazırlıklar, düğün yaklaşıyor. Aylardır hazırlığını yaptığımız, ayarladığımız Balayıı tatiline çok az kaldı. Ama kına öncesinde kına gecemiz olacak ben bana özel olsun istedim. Düşündüm ne yapabilirim, biraz araştırdım. Ve en sonunda karar verdim. Kırmızı beyaz puantiyeli kağıt paketler aldım Eminönü’nden. Yahu şu Eminönü iyi ki var düğünlerin, nişanların, çeyizlerin vazgeçilmez sponsoru ?

image

Yaklaşık 15 adet kırmızı beyaz puantiyeli paket aldım. İçerisine renkli renkli defler aldım. Kına gecesinden önce arkadaşlarımdan hangi renk kıyafet giyeceklerini sorup öğrendim. Herkesin kıyafetiyle aynı renk def koydum paketlere. Deflere renkli renkli kurdeleler bağladım kına yakılırken yuvarlak olup etrafımızda dönerlerken hepsinin elinde defler çalarken kurdelalar çok hoş olmuş.  Paketin içine yine el mumları aldım.  Herkesin kıyafetine uygun halay mendili yerleştirdim. Kınadan önce arkadaşlarımı arayıp herkesin kıyafetine uygun renkte halay mendili, def koyacağımı söylediğimde hepsi çok mutlu olmuşlardı. Hatta bir arkadaşım “Senin kadar organize bir gelin görmedim yahu ben. ” demişti. Napayım seviyorum plan, program yapmayı, süslü şeyleri, organize işlerle uğraşmayı. Hele ki kendi düğünün kınan ise olayın boyutu çok farklılaşıyor, her şey olsun istiyorsun. Herkes son zamanlarda artık bıkmıştı: “Yeter o da olmasın, o da eksik kalsın, çok yoruldun.” diyordu. Hiçbirine aldırış etmeden her şeyi yaptım aklıma gelen her şeyi bütün hayallerimi yapmaya çalıştım yapabildiğim elimden geleni yaptığım için çokta mutluyum iyi ki de yapmışım ondan da eksik kalmamışım diyebiliyorum şu an. Çünküsü bir kez evleniyorum ☺️

image

Yine dağıldık gelelim kına paketimize başka neler eklediğimize. Mum, def, halay mendilinden sonra nedime bileklikleri yaptım kendim onunda yapılışını başka yazımda anlatacağım, çok basit ve eğlenceli. Diğer malzememiz kına paketi yani içinde kına koyup misafirlere dağıttığımız minnak kınalar koydum. Benim minnak kınalarım öyle çok aksiyonlu değildi, çok basit şeylerdi. Eminönü’nden aldım onları da. Geldik kına taçlarına ben kırmızı ve pembe  tüllü taçlar koydum. Benim taçlarım tüllüydü, siz isterseniz tam tur çiçekli taçlarda var onlardan da alabilirsiniz.

İsterseniz mezdeke (Shakira)kemeri de koyabilirsiniz ben koymamıştım.

Malzemelerin hepsini pakete yerleştirdikten sonra paketlerin üzerine beyaz etiket yapıştırıp üzerine simli kalemle <<Hacer’ in Kınası>> yazdım, altına da herkesin kıyafetine uygun renklerde def ve halay mendili koyduğum için isimlerini yazdım. Bazılarına isimleri haricinde nasıl sesleniyorsam o şekilde yazdım? Çünkü nişanımda arkadaşlarım için hazırladıklarımın çoğu başkalarınca alınmış bunu kınada engellemek için bu sefer isim yazdım. Çünkü o paketler dağıtılırken siz başında bulunmuyorsunuz sonunda hayal kırıklığına uğramamanız için isim etiketi yapıp üzerini süslemenizi öneririm.

image

Ben 16 kına paketi hazırladım maalesef bütün arkadaşlarıma veremedim ama güzel oldu. renkli renkli defler bütün arkadaşlarınız ve siz. Düğünün en heyecanlı kısmı işte bu bence. 🙂

Yorumlar