Liverpool’da 2 Gün

Londra’ya geldik gezdik gördük biraz farklı bir yer olsun, Londra dışında bir İngiliz şehri daha görelim dediyseniz Liverpool tam olarak öyle. Hem de deniz kenarında. Liverpool’a Londra’dan hızlı tren ile trenine göre 2-3 saat arasında ulaşabiliyorsunuz. Londra Euston tren istasyonundan Liverpool Lime Street’e iniyorsunuz.

Şanslıyız ki mart sonunda gitmemize rağmen hava bizi üzmedi ve iki gün de güneşliydi. Hem havanın hem tadını çıkarabildik. Liverpool sahili bize bir taraftan Üsküdar sahilini bir taraftan Caddebostan sahilini hatırlattı. Uzunca bir yürüyüş sahilinin olması bisiklet sürmek için, uzun yürüyüşler yapmak için biçilmiş kaftan. Şehir hakkındaki genel izlenimlerimiz; sessiz, sakin çok fazla yabancının olmadığı bir İngiliz şehri diyebiliriz. Her yere yürüyerek gidebilirsiniz ve istasyondan inip sahile indiğinizde görmek istediğiniz yerlerin %70’ini görmüş oluyorsunuz. 🙂

Şimdi ee nereleri gezelim diyorsanız onlara gelelim;

Gezilecek yerler

 1.  Liverpool Katedrali; Katedral şehrin biraz üst kısmında kalıyor ancak heryere yürüyerek ulaşabileceğiniz uzun sürmeyecek bir yürüyüş ile ulaşabilirsiniz. Liverpool katedrali ihtişamı ile ilk gördüğümüzde bizi büyülüyor ve hemen kendimizi içeri atıyoruz. Gitmeden yaptığımız araştırmalarda kimsenin bahsetmediği ama izlediğimiz bir videodan yola çıkarak hemen katedralin terasına çıkma kararı alıyoruz. Hatta “Acaba erkenden kalkıp kimseler gitmeden mi gitsek?” diyoruz ama şehir zaten sessiz, sakin çok fazla turist olmadığı için çok da erken olmayan bir saatte katedrale varıyoruz. 5,50 pounda katedralin en üst kısmına çıkarak muhteşem manzaranın tadına varıyorsunuz. Manzara muhteşem, kesinlikle çıkın ve bize iyi ki çıkmışız, sayenizde mesajınızı gönderin. Biz de çok mutlu olacağız. 🙂

 

 1. Ferry turu; Beatles’in grubunun çıktığı Liverpool şehrinde her yerde Beatles’a ait şeyler görmeniz mümkün. Bu ünlü feribotu Beatles’in klibini tasarlayan kişi tasarlamış bu bakımdan çok ünlü. 10 pound karşılığında 50 dakikalık bir tura çıkarabiliyorsunuz bu rengarenk feribotla.

 1. Albert Dock Meydanı; Beatles’in heykelinin olduğu, deniz kenarında isterseniz oturabileceğiniz isterseniz yürüyüş yapabileceğiniz, önünde de Pier Head’in olduğu yer. Pier Head’de üç önemli, ihtişamlı yapı var. Bunlar, Liman Binası, Kraliyet Binası ve Cunard Binası.

 1. Beatles Müzesi; Beatles’a ait görmek isteyeceğiniz her şeyin olduğu bu müzeye giriş 14.50 pound.

 1. Mersey Maritime Müzesi; İngiliz gemi ticareti, Titanik gibi ünlü gemilere ve köle ticareti ile ilgili bilgilere ulaşabileceğiniz, deniz kenarında Tate Liverpool ile yan yana olan müze. 10.00-17.00 arasında ziyaret edebilirsiniz ve ücretsiz.

 

 1. Tate Liverpool; Deniz kenarında bulunan Tate Liverpool Mersey Maritime Müzesi ile yan yana. Ziyaret etmek isterseniz çantalarınızı alt kısımda olan yere bırakarak ücretsiz bir şekilde ziyaret edebilirisiniz.

 1. Walker Sanat Galerisi; 10.00-17.00 saatleri arasında açık olan bu galeriyi ücretsiz bir şekilde gezebilirsiniz.

 

 1. Superlambanana; Şehrin simgesi bu köpek. Birçok yerde görebileceğiniz bu köpekleri bazı yerlerde farklı renklerde ve ilginç desenlerle süslemişler. Ama en büyüğü bu bahsettiğimiz olan. Tithebarn Street’te kolaylıkla bulabilirsiniz.

 1. The Cavern Club; Beatles’in ilk sahne aldığı yer olan bu mekan hala canlılığını sürdürüyor. Gece eğlenmek için tercih

 

 1. Junk Yard Golf Club; Liverpool’daki eglence mekanlarinin basinda bizce mini golf. Gitmeden once yaptigimiz arastirmalar sonucunda buldugumuz bu crazy golf mekani gercekten cok etkileyici. 8 pound karsiliginda kaydiraktan kayip, eski arabalarin icinden gecip, kapkaranlik bir ortamda neon renkler icinde golf oynamak isterseniz kesin ugrayin. Liverpool’a yeni acildigi icin fiyati Manchester ve Londra’dan daha uygun. Yeri ise Liverpool One Avm’nin icerisinde.

Diğer gezebileceğiniz yerler;

George’s Hall, Dünya müzesi, Anfield Road Stadyumu (20 pound), China Town, Matthew Caddesi, Bold Street.

Yemek için yerler;

 1. Lucha Libre; (96 Wood st. L1 4D) Meksika tatlarını deneyimleyebileceğiniz bir yer. Tavuklu peynirli Quesedilla ve  Tacolarını önerebilirim.

 

 1. Kassap Meat House; Biz Londra’da yaşadığımız için Türk yemeklerine her daim evet diyebiliriz ve yine görünce dayanamayıp girdik, öok da memnun ayrıldık. Ama siz Türkiye’den gelmişseniz ya yeni geldik bir de Türk yemekleri mi yiyelim diyebilirsiniz. Et restaurantı olan bu mekanın yemekleri bizce çok lezzetliydi. Peynirli ve soslu etlerini denedik gayet yumuşak ve ince kesilmişti. Kremalı ıspanakları da iyiydi, deneyebilirsiniz. Dondurmalı baklavası bir Nusret olmasa da ona benzetmişler çünkü lezzetliydi. Bu arada çalışanların ilgisinden kesinlikle bahsetmem gerek. Acayip ilgililer, belki de bizi Türk gördükleri içindir bilemiyoruz, gayet güzel karşılanıp ağırlandık. Olur da giderseniz bizden bahsedebilirsiniz. 🙂

 

 1. Rococo Cafe; Self servis olan bu cafeyi Liverpool’da okumuş bir arkadaşımızın önerisi üzerine gidiyoruz ve çok da beğeniyoruz. Fiyatlar makul ve self servis olması güzel bir his. Sürekli sizi rahatsız eden birisi yok ve ev edasında koltukları, antika tasarımları çok hoş bir ambiyans katmış. Earl Grey’i çok lezzetli ve misler gibi kokuyordu. Tatlı isterseniz de waffle deneyebilirsiniz. İki parça şeklinde geliyor o yüzden iki kişi iseniz bile bir tane isteyin. Menüde waffle görünmüyor ama çalışanlardan isteyince getiriyorlar aklınızda bulunsun.

 1. Fab4 Cafe; Bu cafe feribotun kalktığı yerde hemen. Cafenin içerisi bir Beatles müzesi adeta. Aldığınız kahve bardakları kartondan ve üstünde de Beatles üyelerinin resimleri mevcut.

 

 

Yorumlar