Londra Gezi Notları

Londra her ne kadar yağmur memleketi olsa da bizim şansımızdandır diye düşünüyorum kaç haftadır günlük güneşlik hatta kavurucu bir sıcağı var. Umarım Londra geziniz boyunca güzel havalarına denk gelen şanslılardan olursunuz. Londra yazımda öncelikle Londra’nın olmazsa olmazlarından burayı görmedim demeden Londra’dan gitmemeniz gereken yerlerden bahsedeceğim.

İlk yer tabiki BİG BEN:

Aslında şu sıralar Big Ben’i görmeniz pek mümkün değil sebebi ise tadilatta olması. Tadilatta olduğu için dış yüzeyi demirlerle kaplı, şu sıralar gelmeyi düşünüyorsanız (2018-2019, belki birkaç sene daha) göremeyebilirsiniz. Geldiğinizde sürpriz olmasın 😉

İkinci yerimiz LONDON EYE:

London Eye, Londra’nın meşhur devasa dönme dolabı. Gelmeden belki online bilet alabilirsiniz çünkü her daim sırada bekleyen yüzlerce insan oluyor, bu işinizi bir nebze kolaylaştırabilir. Bazen yoga, meditasyon zamanlarına da denk gelebilirsiniz. Yani şöyle ki bir grup anlaşıp London Eye’ın bir bölümünü kiralayıp yoga yapabiliyorlar bir yanda da Londra manzarası ilginç bir deneyim olabilir.

Bir sonraki durağımız TOWER BRİDGE ve TOWER OF LONDON:

Tower Bridge Times nehrinin Londra’yı böldüğü iki yakasını birleştiren en büyük köprülerinden. Buradan yaya ve arabalarla insanlar karşıya geçebiliyorlar. Yürümesi eğlenceli bir köprü. Ona çok yakın yerde Tower Of London bulunuyor. Burası bir kale içerisine biz girmedik en yakın sürede ziyaret edip bu kısmı detaylı bir şekilde yazacağım. Tower Of London için metroda sarı veya yeşil hattın Tower Hill durağından inip 5 dk yürüme mesafesi ile ulaşabilirsiniz.

Dilerseniz WESTMİNİSTER ABBY‘yi bir sonraki durağınız olarak seçebilirsiniz.

Londra’nın olmazsa olmazlarından biri olan müzelerini kesinlikle görmenizi isterim. Müzedeki her şeye daha detaylı baktıkça daha fazla şaşırıyorsunuz. Benim müzeler hakkındaki ilk izlenimim “Bu kadar şeyi ve bu büyüklükteki şeyleri buraya nasıl getirmişler?” hala aklım almıyor doğrusu. En üzücü olayda memleketinizde koruyamadığınız birçok değeri bu müzelerde görmek malesef. 🙁 Ama adamlar korumuş bu zamanlara getirmiş ve turist ve halka ücretsiz bir şekilde sunmuş bu tarafı takdir edilesi. Müzeler arasında VİCTORİA-ALBERT MÜZESİ, SCİENCE MUSEUM, NATURAL HİSTORY MUSEUM‘u birlikte gezebilirsiniz. Bu üç müze birbirine çok yakın. Natural History Museum’da dinazorlardan tutun birçok canlı çeşidi ile karşılaşıyorsunuz. Bunlar arasında en ilgi çekicisi bana göre bu müzeydi.

BRITISH MUSEUM diğer bir alternatif olarak seçebileceğiniz durak. En iyilerinden birisi de bu müze bence. İçerisinde farklı ulusların tarihlerine şahitlik edeceğiniz birçok parça bulunuyor. Ortadoğu, Avrupa, Uzakdoğu… gibi ayırılmış bölümlerde o ulusların tarihlerini görüyorsunuz. Bu müzede benim en çok dikkatimi çeken Mısır’dan getirilen mumyaları görmek oldu. Tabutları ile birlikte birçok mumya var.

  

Diğer bir durağınız HYDE PARK olabilir. Bu devasa parkta isterseniz koşabilir, yürüyebilir, yeşilliklerde oturabilir, bisiklete binebilir, gölün tadını çıkarabilirsiniz. Ayrıca parkta çocukların içine girebilmesi için yapılmış yapay bir göl bulunuyor. Sıcak havalarda çocuklar için birebir. Parkın içerisindeki gölde birçok canlı görebilirsiniz. En asilleri tabiki kuğular.

Londra’da bulunan diğer iki park ise GREEN PARK ve ST. JAMES PARK. Bu iki park bir caddenin karşılıklı iki tarafını oluşturmakta ve ayrıca bu caddenin sonu ise BUCKHİNGAM SARAYI‘na çıkmakta. Sabah 10 civarı sarayın önünde olursanız askerlerin değişim törenini izleyebilirisiniz. Parklarda çok sayıda sincap var. Yanınızda kesinlikle atıştırmalık birşeyler götürün hem pikniğinizi yapıp bir yandan da atıştırmalıklarınızı sincaplarla paylaşabilirisiniz. Sincap beslemek başka bir yerde nasip olmayabilir. Çekinmeden yanınıza gelebiliyorlar hatta pantolonunuza tırmanıp elinizden yiyeceği alabiliyorlar. Hatta ben sincaplara mısır atarken bir güvercinin elime konup mısırları yediğini bile hatırlıyorum. Bu gibi tatliş deneyimlerde yaşayabiliyorsunuz. Çok sevimliler 🙂 (sevimli sincapları ellerimizle beslediğimiz videolarını instagram hesabımdan izleyebilirsiniz; kullanıcı adım: letitgo.tv).

Londra’da görmeniz gereken diğer yerler ise meşhur meydanları. LEİCESTER SQUARE, TRAFALGAR SQUARE, PİCCADİLY CİRCUS. Bu meydanlarda akşamları aksiyonlar çok oluyor dilerseniz izleyebilirsiniz. Ayrıca Trafalgar Square’da NATİONAL GALERY bulunuyor dilerseniz gezebilirsiniz.

  

COVENT GARDEN bir sonraki durağınız olabilir. Bu meydanlardan yürümeye devam ederseniz bence her halukarda Covent Garden’ı bulursunuz. Covent Garden’da birçok bilinen dükkan var. Paris’te tanıştığımız Laduree’nin bir dükkanını burada bulduk biz mesela, ayrıca İtalya’nın meşhur dondurmacısı Venchi’nin bir dükkanı da burada bulunmakta. Kesinlikle dondurmasını deneyin pişmen olmayacaksınız. Ayrıca Apple Market adında standlardan oluşan bir pazarda bulunmakta.

SKY GARDEN bence kesinlikle gitmeniz gereken yerler arasında. Bizim gezilerimizde gittiğimiz yerlerde ilk baktığımız şeylerden birisi de acaba şehri yukarıdan görebileceğimiz, manzarasını izleyebileceğimiz bir yer var mı? sorusu oluyor. Ve Londra’da bu sorumuzun cevabı Sky Garden. Bu bina Londra’nın en yüksek binalarından birisi. Diğeri de SHARD ancak ona hala çıkmadığım için çıktığım zaman bu kısmı detaylandıracağım. Sky Garden’a direk gittiğinizde malesef giremiyorsunuz önceden rezervasyon yapmanız gerekiyor. Yaklaşık 10 gün sonrası için boş yer bulabiliyorsunuz aklınızda bulunsun. Gelmeden yaklaşık 12-15 gün öncesinde rezervasyonunuzu yaptırın. Buraya girmek ücretsiz. Burada en yüksek binalarından birinden Londra manzarasına bakmak muhteşem bir duygu (Tabi yükseklik korkunuz yoksa). 37. kattan Londra’yı izliyorsunuz. Asansör 35 .kata kadar çıkıyor. Asansörden indiğiniz yerde bir cafe sizi karşılıyor oturmak zorunda değilsiniz manzarayı buradan izleyebilirsiniz burada ayrıca bir teras bulunuyor. Bir üst katta başka bir cafe var buradan da arka taraf manzarasını izleyebilirsiniz. 37. katta ise bir restaurantı bulunuyor. Fiyatları biraz yüksek ancak bence yemekleri lezzetli. Özel bir gün için ayarlanabilir. 😉

Bir sonraki durağınız CAMDEN TOWN olabilir. Burası Londra’nın en aksiyonlu yerlerinden birisi. İçerisinde birçok pazar, stand, yeme-içme yerleri, hediyelik  eşya dükkanları vs. var.

Bir sonraki durağınız BOROUGH MARKET olabilir. Burası açık bir yiyecek pazarı. İsterseniz hamburger, wrap tarzı isterseniz taze meyveler, meyve suları bulabilirsiniz. İçerisinde Türk standı da mevcut.

Alışveriş için OXFORD STREET’i tercih edebilirsiniz. Oxford Street’te alışveriş yapabileceğiniz, H&M, Zara, mango, bershka, pull&bear, stradivarious.. vs. gibi dükkanlar bulabilirsiniz. Ayrıca bu caddede SELFRİDGE adında bir avm var. Diğer alışveriş yapabileceğiniz cadde ise REGENTS STREET.

 

 

 

Yorumlar