Manchester’da Gezilecek Yerler

Manchester İngiltere’nin gelişmiş şehirlerinden birisi. Kuzeyde olması dolayısıyla daha serin bir havası var. Londra’dan hızlı trenler ile yaklaşık üç saatte ulaşabiliyorsunuz. İsterseniz bizim gibi Liverpool ardından Manchester yapabilirsiniz. Liverpool Manchester arası ise trenine göre 30 dk- 1 saat sürüyor. Liverpool yazımı okumak isterseniz https://letitgo.tv//liverpoolda-2-gun/ buraya bırakayım.

Biz mart sonunda gittiğimiz için zaman zaman serin bir hava olmakla birlikte güneşin güzel yüzünü de görebildik. 🙂 Hatta bizim gittiğimiz gün her meydanda üçer grup(yaş ortalaması 45-50 olan insanlar) çeşitli geleneksel danslar sergilediler. Hepsi çok mutlu ve huzurlu görünüyordu açıkçası. Acaba biz de bu yaşta bu enerjide olabilecek miyiz düşünceleri ile gördüğümüz her meydanda dans edenleri izledik.

Manchester gezilecek yerler;

 1. John Rylands Kütüphane’si; Şu vakitten sonra Manchester denilince aklıma ilk gelecek şey kesinlikle bu kütüphane. Nasıl bir etkileyicilik, nasıl bir ihtişam…

 1. Kütüphaneyi gören herkes burada öğrenci olmayı aklından geçirmiyor değil açıkçası. Alışılagelmiş kütüphanelerin çok dışında tarihi bir mekan olan bu kütüphanede okuma odaları, çalışma odaları var ayrıca en üst katında da özel izin ile araştırma yapmak isteyenleri ağırlıyor.

 1. Castlefield; İçerisinde kafeleri barındıran, merkezi konumda bulunan Manchester’in en ünlü alanlarından.
 2. Manchester Belediye Sarayı; dışarıdan ihtişamı ile sizi büyüleyen bir binaya sahip.

 1. Bilim ve Sanayi Müzesi;
 2. Albert Meydanı;
 3. Market Street; üzerinde birçok kafe, butik ve alışveriş yapmak için mekanların olduğu ünlü bir cadde. İstiklal Caddesine benzettiğimiz ve üzerinde bir çok sokak sanatçısının olduğu bir yer. Bizim için en ilginç yanı da piyano ile mario gibi çeşitli bilgisayar oyunlarının müziklerini çalan kişi idi. Sonradan İngiltere’de yaşayan arkadaşlarımızdan öğrendik ki bu kişi her daim oradaymış.
 4. Manchester Katedrali; açıkçası Liverpool Kathedralinden sonra insan bir hayal kırıklığına uğruyor bu katedrali görünce. Çok daha küçük ve biz gittiğimizde bir kısmı kapalı olduğu için çok gezemedik. Normalde böyle mi yoksa o güne özel miydi bilemiyorum. Umarım siz tam anlamıyla gezebilirsiniz.

 1.  Kanal Caddesi; Eşcinseller Köyü olarak da bilinen bu caddede küçük bir kanal ve kanalın çevresinde çeşitli kafeler bulunuyor. Tabi her tarafta LGBT bayraklarını görmeniz mümkün. 🙂
 2. Manchester Sanat Galerisi;

 1. Manchester United Stadyumu;
 2. Northern Quarter; Manchester’in hippi mekanı olarak bilinen yer. Biz gittiğimizde bir eğlencelerine denk gelmiştik çok eğlenceliler. Etrafta çeşitli kafeler ve butikler var. Alışveriş yapabilirisiniz.
 3. Arndale Alışveriş Merkezi
 4. İnsanlık Tarihi Müzesi.

Manchester’da yemek için tercih edebileceğiniz mekanlar;

 1. School Scandal; İngiliz mutfağından seçeneklerinizin olduğu bir restaurant.
 2. Pig + Sparrow; Bu şirin cafe Northern Quarter bölgesinde ve içerisinde el yapımı lezzetli kekler, muffinler ve cupcakelerin yanında kahve yudumlarken bilgisayarınızda çalışabilirsiniz, kitabınızı okuyabilirsiniz.
 3. Merkezde gezdiğinizde göreceksiniz yemek için birçok çadırın olduğu bir bölge var. Biz bir yemeğimizi mac and cheese yiyelim diye gidip malesef bulamayıp yine aynı lezzette belki bir tık daha iyi olabilir tavuklu, hellimli salad box yiyoruz fiyatlar 4,5- 11 pound arasında değişiyor.

Yorumlar