Nişan Tepsisi Yapımı

Nişan zamanı geldi kendim güzel, süslü bir tepsi yapmak istiyorum diyorsan gel kardiş. 🙂 Yapmak çok zor değil. Ben görselde bulunan aynalı tepsiyi yapmıştım. Öncelikle nasıl bir tepsi istiyorsun ona karar ver ve biraz araştırma yap neler yapılmış, nasıl süslenmiş.

Benim tepsime gelirsek gerekli malzemeler;

  • Üzerinde nişanlın ve senin isminin yazılı olduğu bir ayna,
  • Tepsinin kenarları için kırık inci,
  • Tepsiyi süslemek için çiçekler,
  • silikon tabancası ve silikon
  • metal küçük makas
  • kurdela

Aynayı herhangi bir aynacıda kestirebilirsin. Sırf bu işi yapan yerler var ben eminönünde kestirdim. Aynayı kestirdiğim yeri daha açık tarif edecek olursam; Şark Han’dan yukarı yürüyoruz ikinci sağdan içeri girip yolun solunda biraz aşağıda bir aynacı var orada kestirebilirsiniz. Dükkana girdiğinizde bindir çeşit olduğunu göreceksiniz hala kafanızda nasıl bir tepsi yapacağınıza dair bir düşünce yoksa oradan da seçebilirsiniz. Burada magnette yapıyorlar tabi siz aynayı kestirip süslemesini kendiniz yapacaksınız. Çok uygun fiyata geldiğini göreceksiniz. Burada ayrıca tepsinin yanısıra evinize asacağınız isimli aynalarda kestirebilirsiniz, istediğiniz tarz ve boyutta. Hatta yaptığınız tepsiyi daha sonradan evinizde ayna olarak kullanabilirsiniz, şahsen ben öyle yapmayı düşünüyorum. Ayrıca bir hatırası var.

Aynamızı kestirdikten sonra süslemek için çiçeklere ve kurdelaya ihtiyacımız var. İstediğniz renk kurdela ve çiçeği seçin. Aynanın kenarları keskin ve hoş durmadığı için öncelikle bunu kapatmamız gerekiyor. Kırık inci ile silikon tabancası yardımıyla aynanın kenarlarını kapayabilirsiniz. Daha sonra ben aynanın bir köşesini beyaz ve birkaç tane pembe çiçek ile süsledim. Çiçekleri saplı bir şekilde alıyorsunuz saplarını kesip silikon tabancası ile zevkinize göre yapıştırıyorsunuz. Benim çiçeklerim küçüktü isterseniz siz daha büyük ve renkli çiçek kullanabilirsiniz.

Eğer ayna kestirebileceğiniz bir yer var ancak isim yazdıracak yeriniz yoksa aynanın içerisine yüzük yükselticileri alıp yapıştırıp yüzükleri yükselticilerin üzerine koyabilirsiniz.

Süslemelerden sonra aynanın üzerinde silikon izleri bulunabiliyor, yapışmış bir şekilde kötü bir görüntü oluyor bunu ise pamuğun üzerine aseton döküp yavaşta silerek çözebilirsiniz. Ancak çok fazla aseton dökmemelisiniz çünkü ayna çatlayabilir.

Geldik makasa. Almış olduğumuz metal makası beyaz kurdela ile sarıyoruz. Silikonla yapıştırıyoruz.  Üzerini isterseniz kırık inci ile süsleyebilrisiniz. 

Hadi kolay gelsin bir yerden başlamak lazım. #kendidüğününükendintasarla :)))

 

 

Yorumlar