Paris Gezilecek Yerler

 

Paris’ e gideceksiniz, ama nerden başlayacağınızı bilmiyorsunuz. Öncelikle yapmış olduğum Paris seyahatinde dikkatimi çekenleri ve önerilerimi sizlerle paylaşacağım. Zaten Paris’te ne yapılır, Paris’te 3 gün, Paris’te nerelere gidilir başlığıyla Google’dan arattığınızda binbir türlü yazı okuyabilirsiniz. Ben kendime özgü hoşuma giden şeyleri, benim açımdan dikkat etmeniz gereken şeyleri ve önerilerimi paylaşacağım.

IMG_2033

 • Öncelikle Paris’te rahat gezebilmeniz için trip advisoru telefonuna yükle. Bu uygulama internetin olmadan da çalıştığı için çok işine yarayacak. Bu uygulamayla gezilecek nerelerin olduğunu, bu yerleri kaydedebilmeni ve sonrasında bakabilmen için var. Örneğin yemek yiyeceksin öncelikle etrafta nerelerin olduğunu buradan bulup foursquareden puanına bakıp 8 üstü ise gidebilirsin. Bunun haricinde indireceğin çok işine yarayacak bit diğer uygulama city mapper. Bu uygulama ile gideceğin yerleri yazıyorsun senin bulunduğun konumdan gideceğin adrese Nasıl gidilir, neyle gidilir gösteriyor. Bu uygulama için internet gerekli internete bağlanabildin yerden gitmek istediğin noktadan istediğin adresi yaz ve ekranda Nasıl gideceğin çıktığında ekran görüntüsünü alarak internetin olmadan da kullanabilirsin 😉

IMG_1872

 • Bir diğer nokta Paris metrosu baya karmaşık uçaktan iner inmez bir tane metro haritası edin ve metroda kullanmak için 10lu biletlerden al böylece seyahatin daha ekonomik olacak.
 • Diğer indirebileceğin uygulamalar Paris, Paris metro hattı.. Vs indirebilirsin.
 • Kahvaltı için Grand Boluevard durağında bulunan  Passage joufroyy ‘ da bulunan La Valentine adlı mekanda kahvaltınızı yapabilirsin. Ispanaklı, domatesli kişleri muhteşem kesin gidin derim.
 • Yine Grand Boluevard’ta bulunan Hard Rock Cafe ye gidebilirsiniz. Biraz tuzlu ama yemeğinize değiyor.

IMG_1857

 • Concourd Meydanında bulunan dönme dolaba binmenizi tavsiye ederim. Bu dönme dolap her zaman burada bulunmuyor yeri değişebiliyor benim gittiğim günün sabahı meydandayken akşam kaldırdıkları için binememiştim.
 • Paris’e geldim bir fransız yemeği yemek istiyorum diyorsanız Soğan Çorbası içebilirsiniz.
 • Paris’te metro hattı çok fazla heryere metroyla heryere ulaşım sağlayabilirsiniz ancak metroya binmek istemiyorsanız, yürümekte istemiyorsanız bisiklet kiralayabilirsiniz. Biz kiralamak istemiştik ancak günlük 20 Euro olduğıu için vazgeçtik. İsterseniz kiralayıp fazla yorulmadan bisikletle de gezebilirsiniz. Velib adında bisiklet uygulaması mevcut şehirde ancak önceden başvurup bir miktar bırakmanız gerekiyor form doldurmanız gerekiyor biraz uğraştırıcı, seçim sizin.
 • Paris’ e geldim hediyelik eşya birşeyler alayım diyorsanız bin bir türlü magnet bulunmakta, anahtarlık, kupa, tişörti, kar küreleri… vs hediyelikler alabilirsiniz. Magnetlerin fiyatı şehrin her yanında 3 euro esnaf laf birliği yapmış gibi bazı ünlü yerlerde tanesi 4 Euro boşuna daha az miktarda olan bir yer aramayın 😀 🙂 Hediyelik eşya bakımından en uygun yer Pont De LArt köprüsünden karşıya geçip Louvre müzesinin içinden dümdüz ilerleyip Louvre Müzesinden çıkın yolun hemen karşısında sağ tarafta hediyelikçiler var bunlardan birinden alabilirsiniz.

IMG_1906

 • Şehirde birçok müze ve kilise mevcut gezmeyi sevenler her köşe başında bulabilir.
 • Eiffel’ e gitmezseniz olmaz tabiki hem akşam hem sabah görün derim. Eiffel’ e çıkmak istiyorsanız önceden internetten bilet alın ki sırada beklemeyin çünkü çok sıra oluyor. Eiffel’ e geldiğiniz şöyle güzel Eiffel’e nazır romantik bir fotoğraf çektireyim diyorsanız onun da yerini söyleyeyim ben size; metronun Tracedora Durağında inip Eiffel ok işaretlerini takip ediyorsunuz merdivenlerin başında çekinebilirsiniz. Alttaki gibi bir pozdan bahsediyorum. Aklınızda bulunsun akşamları her saat başı 5-10 dk lık Eiffel Kulesi ışıklandırılıyor. Kaçırmadan bir snap atın 🙂

14439020_1452462464770446_198822343_o

 • Pont Neuf köprüsünde güzel fotolar yakalayabilirisniz. Ayrıca bu köprüde kilitler asılı binbir türlüsünü bulabilirsiniz kilitlerin. Kilit asmak sevdiğinle o kilit o köprüde asılı kaldığı kadar birlikte olacaksın anlamı taşıyor.

IMG_1915

 • Paris’te ilgimi çeken bir diğer şey ise marketlerde hazır paket yemekler bulunmakta. Herhangi bir cafe ya da restauranta gitmenize gerek yok halkın ve çalışanların çoğu böyle yapıyor marketten yemeğini alıp öğle yemeği yiyen parklarda,sokaklarda birsürü insan görebilirsiniz.

IMG_1922

 • Bir sabah kahvaltıda kruvasan ve kahve yapmalısın. Ya da krep çikolata muz üçlüsünü deneyebilirsin.
 • Şöyle İstanbuldaki gibi Karaköy mekanları arıyorsan yerin belli La Maraise gidin ve görün gayet güzel.
 • Şehri şöyle yukarıdan seyredeyim diyorsan Montmarte’ye çıkmalısın. Metroyla yakınına gidip çok dik merdivenlerden çıkmak yerine finükiler kullanabilirsin. Montmarteye gitmek için gittiğin durakta çok fazla Sex Shop  var istersen gezebilirsin. Ancak çok tekin olmayan bölgeler dikkatli olmakta fayda var.

IMG_1902

 • Paris’teki bütün pastanelerden güzel şeyler alabilirsin. Hergün ayrı bir tat denemeni tavsiye ederim. Bir gün makaron arasında franbuazlı bir tat denemiştim tadı hala damağımda. Pastanelerden birşeyler alıp nehir kenarında oturup keyif yapabilirsin. Biz Pont Neuf’ta şampanyasını almış gelmiş, köprüye romantik sofra kurmuş kişiler bile gördük, yapılabilir. 🙂
 • Makaron seviyorsan asıl yeri Şanzelizede bulunan Laduree çok ünlü gidip çeşit çeşit makaronlardan deneyebilirsin.
 • Hava limanından şehir merkezine inerken dikkatli olmalısın. Paris’te 3 havalimanı bulunduğundan öncelikle uçağın hangisine inecek kontrol et ve eğer Orly’ e ineceksen havalimanından şehir merkezi yakınına götüren otobüslere binip sanırım 8 Euroydu ordan otelinin olduğu metroya binebilirsin.
 • Lükremburg Bahçelerini gezmeyi sakın unutmayın. Burada sandalyede güneşlenen birçok insan bulacaksınız. Sandalyeleri çok rahat saatlerce onlarda oturabilirsiniz.
 • IMG_1941
 • Ulaşım aracı olarak, otobüs, metro, ve RER tren hattı bulunmakta. RER biraz karışık yanılma olasılığın büyük o yüzden metro en sağlıklısı. Ancak metrolar çok eski çok sıcak olabiliryor ve yürüyen merdiven bulmak neredeyse imkansız.
 • Şanzelizede Zafer takı’na çıkabilirsin güzel bir Eiffel manzarası ve Paris manzarası göreceksin. Zafer takından aşağı doğru yürüyüp yani burası Şanzelize oluyo Concour meydanına gidebilirsin.

IMG_2119

 • Paris’te birçok park ve bahçe bulunuyor ancak park ve bahçeler çok güzel olmasına karşın yerler rahatsız edici bir toprakla kaplı. parmak arası terlik ya da sandalet giydiysen heryanın toz içinde kalıyor. Bunu sevmemiştim.
 • Avm istersen Galeries La Fayette mevcut avm bizde olduğu gibi tek bina değil mesela LA Fayettenin birçok binası var hepsi yanyana ve avm ler akşam 8de kapanıyor. Gezmek için 8 den önce gitmelisin.
 • Offline bir sözlük indirmekte fayda var.
 • Paris biraz soğuk olabilir yaz aylarında yanında hırka tarzı şeyler götürmekte fayda var.

 

Yorumlar