Pelit Çikolata Müzesi

 

Çikolata canavarları buraya.. 🙂 Pelit’in çikolatasını yiyenler ben daha önce ne yemişim acaba diye düşünmekten kendini alamıyor açıkçası.  Diğer ürünleri de hakeza pastaları, kurabiyeleri.. vs. hepsinin tadını damağınızda kalacak şekilde muhteşemlikleri var. Ailecek ilginç bir aktivite yapalım diyorsanız Pelit Çikolata Müzesini tercih edebilirsiniz. Giriş bilet ücreti 25 tl. Yerine gelecek olursak Esenyurt taraflarında. Akbatı Alışveriş Merkezi’nin hemen arkasında kalıyor. Araba ile trafiğin açık olduğu bir zamanda rahat bir şekilde çocuğunuz ile ulaşabilirsiniz.

Girişte küçücük, minnacık çikolatadan yapılmış bardaklar ile sizlere çikolata çeşmesinden akışkan çikolata ikramı yapılıyor. Önce çikolatadan yapılmış bardaktaki çikolatayı içip ardından bardak çikolatanızı kendinizi kaybederek yiyorsunuz. Ardından bir üst kata çıkmak için yol alırken bir taraftan aklınız ve gözünüz çikolata çeşmesinde kalmıyor değil hani. 🙂

ikolata-çeşmesi-pelit-çikolata-bugunneyesem-e1449963939112    IMG_8241

Üst kattan müzeyi gezmeye başlıyorsunuz.. Aklınız hala aşağıdaki çikolata çeşmesinde kalmış iken sizi bir sürpriz daha karşılıyor. Üst katta daha büyük bir çikolata şelalesi sizi karşılıyor.

Müzede herşey çikolatadan yapılmış. Salon salon ayrılmış çikolatadan yapıtlar. Salonlar şöyle ki; Ana salon, Türk büyükleri salonu, İstanbul Salonu, sanatçılar salonu, medeniyetler salonu olmak üzere.

Ana salonda çikolata şelalesi bulunmakta. Bunun haricinde Nuh’un Gemisi’nin çikolatadan yapısını görüyorsunuz. Her hayvandan çifter adet, gemi,.. vs herşey çikolatadan yapılmış. Bu salonda bir de Hansel ve Gratel’in dillere destan masalı bulunmakta. Zaten masaldan hatırladığımız kadarıyla bu ev çikolata ve şekerden yapılmıştı. Aldığımız bilgiye göre Pelit Çikolata Müzesinin ortaya çıkış fikri bu Hansel ve Gratel’in evinin yapılması ile başlamış.

IMG_6330

Diğer bir salon olan İstanbul Salonunda çikolatadan yapılmış Galata Kulesi, köprüler, Kız Kulesi, Ayasofya, Sultanahmet Camii, Sultanahmet Camii ile Ayasofya arasında kalan o meydanın çok eski hali de mevcut Hipodromun nasıl göründüğünü çikolatadan yapılmış halini görebilirsiniz.

IMG_6322

Cikolata-Muzesi-Galata-Kulesi

Türk Büyükleri Salonunda Atatürk, Fatih Sultan Mehmet, Kanuni Sultan Süleyman, Mete Han, Osman Gazi gibi Türk önderlerinin çikolatadan yapılmış büstlerini  görebilirsiniz.

Sanatçılar salonunda Picasso,Aşık Veysel’in sazı ile yapılmış heykeli, Osman Hamdi Bey’in Kaplumbağa Terbiyecisi eserini bile görmeni mümkün. ;)Einstein’in o bilinen dili dışarıda görüntüsü de yine bu salonda.

IMG_6326

Medeniyetler salonunda ise Hititlerden Antik Yunan medeniyetine, Bizans ve Osmanlı’nın devlet ve milletlerini kapsayan birçok çikolatadan yapı göreceksiniz.

IMG_6325

Alt kata indiğimizde çocuklar için yapılmış ilgi çekici müzikler ve danslar edebilen eğlenceli birçok yapı mevcut. Burada hep çizgi film karakterleri eğlenceli bir şekilde sunuluyor. Çikolatadan yapılmış Micheal Jackson heykeli onun şarkıları ile bir cam kavanozda sunuluyor. Biraz ilerisinde cücelerin bulunduğu ve sürekli dans ettikleri bir kısım bulunmakta. Çok tatlılar.

IMG_6334

Biraz ileride Pamuk Prenses ve Yedi Cücelerin olduğu bir kısımda var. Bunlar haricinde üç boyutlu fotoğraf çekinebileceğiniz alanlar da var. Mesela birisi Messi ile aynı masada birlikte tatlı yeyip kahve yudumlarken sohbet arasında çekinilmiş gibi görünen bir alan. Diğeri köpekbalığının ağzına tam kafanızın girişini yakalanmış gibi kare yakalayacağınız yer.

IMG_6340

Bu bölümün alt katında Pelit’in atölyesi var. Buradaki camlardan aşağıda ürünlerin nasıl yapıldığını izleyebiliyorsunuz. Pelit’in bütün ürünleri el emeği olduğu için bunu müşterilerine göstermek istemişler. Ve bu yüzden kaliteyi düşürmemek için çok az miktarda yerleri var.

Girişte bir de kahvaltı yapacağınız salonu mevcut. Kahvaltı biraz pahalı ama fiyatına değecek şekilde yok yok. Dönerinden tutun, macaronuna kadar çok az yerde rastlayacağınız ürünler mevcut.

Bir haftasonu çocuklarınız ile  veya arkadaş grubunuz ile ilgin. ve eğlenceli bir aktivite yapalım istiyorsanız Pelit Çikolata Müzesini ziyaret edebilirsiniz.

 

Yorumlar