Polonezköy’de Ne Yapılır?

İstanbul’da gezilecek bir yer daha. Çok sevimli doğayla iç içe ve şehir merkezine yakın. Hafta sonu kaçmak için birebir. İstanbul’da ikamet ediyorsanız eğer ne demek istediğimi çok net anladınız. İnsan artık en ufak bir tatilde şehirden uzaklaşmak istiyor, doğa ile iç içe oksijeni içine çeke çeke, kuş sesleri ile şöyle güzel bir yürüyüş yapacağı, oradan oraya koşuşturacağı, tüm stresimizi atacağı bir yer istiyor.

Polonezköy tam bu istekleri karşılıyor. Anadolu yakasında bulunuyor ve sabah erkenden çıkıp güzel bir kahvaltı ile haftasonunuzu taçlandırabilirsiniz. Kahvaltı için çok yer mevcut. Leonardo Restaurant, Stella, Polina, Berik, Obaro, Gaspova Garden,..

Kahvaltı için Stella ve Polina’yı tercih ederim. İkisi de çok kalabalık hafatsonu gelecekseniz erkenden gelmeniz gerekiyor. Kahvaltıda her şey organik geliyor. Biberler, domatesler, salatalıklar, yumurtalar vs Normalde biber tüketmeyen ben orada 4-5 adet biber yemiştim. Birde mesela domatesten domates tadı geliyor gerçekten. Ve yediğim o sarı kiraz reçelini unutamıyorum nasıl muhteşem bir şeydir o. Gidip tadılması ve görülmesi gereken yerlerin başında geliyor kesinlikle Polonezköy. Biz genelde kahvaltı için tercih ediyoruz ancak bir kez de barbekü için gelmiştik. İkisi de muhteşem deneyimler.

Bir de şunu eklemek istiyorum Polina’da kesinlikle tatlı yemeden kalkmayın. Kahvaltıda ona göre yiyin tatlıya yer bırakın, pişman olmayacaksınız. Ben çikolatalı olanı çok beğenmiştim hepsi el yapımı ve çok lezzetli 😉  

 

 

 

     

 

 

 

 

 

 

 

Kahvaltı yaptıktan sonra etrafta şöyle bir gezinin, meydanını görün. Atv kiralayıp ata binebileceğiniz yerler de var yakınlarda. Tercihen yapabilirsiniz. Ya da yürüyüş parkurunda yeşilin derinliklerine doğru yürüyüş yapabilirsiniz. İsterseniz hayvanat bahçesine uğrayabilirsiniz. 

Eğer öğleden sonra gidecekseniz Polonezköy’e piknik tarzında yerler de mevcut. Kamelya kiralayabilir veya kendin pişir kendin ye yerlerini tercih edebilirsiniz. Piknik için Stella ve Polina mekanını önerebilirim sizlere. Buralarda kocaman bahçeler var ve yürü yürü bitmiyor. Öncelikle kendinize bir bank ve masa buluyorsunuz. Her masanın kendine ait hamağı  da var. Çalışanlardan mangal istiyorsunuz onlar et pişirmeye hazır bir şekilde. Etlerinizi, içeceklerinizi, salatanızı, mezenizi vs seçiyorsunuz. Masaya görevliler getiriyor. Hiç bir şeye dokunmuyorsunuz yani hazırlık sürecinde çok temiz 😉 Mangalı da zaten getiriyorlar, közleri içinde köfteni veya etlerini at pişir. Burada size sadece pişirmek düşüyor. O da eğlenceli tarafı mangalın. 🙂

Yemekten sonra bahçenin alt taraflarına doğru yürümenizi öneririm. Kocaman alabildiğince yeşillik. Ayrıca elma ağaçları da mevcut. En aşağıda yine hamaklar ve maç yapabileceğiniz bir saha bile mevcut.

İsterseniz birkaç gün kalabilirsiniz de. Çevrede birçok pansiyon ve otel bulunmakta.

Polonezköy’de birçok yer böyle. Kendin pişir kendin ye konsetpi mevcut. İstediğiniz yeri seçebilirsiniz ancak kesinlikle gidin o ambiyansı görün. Keşfedin yeşilliklerde koşun, huzuru tadın. :)))

 

Yorumlar