Sevdiceğime Kokoş Kalpli Pasta Yapıyorum

Sevdiceğinize kendi elinizle pasta yapmanız çok kolay. Düşündüm düşündüm hayal ettim; ” ya ben böyle çok güzel bir pasta yaparım” dedim, kollarımı sıvadım. Hep böyle deli fikirlerimden çıkıyor bu olaylar. Durup durup kendime iş çıkarıyorum. 😀 Eminim sevdiceğin çok şaşıracak belki de böyle bir pasta hiç yemedi. Onun için bizzat sen yapıyorsun. Sürprizler sürprizler seviyorsan başla bir yerden o vakit. Senin için yazıyorum.

Kalpli pastamız için gerekli malzemeler şöyle;

  • bir adet pandispanya,
  • süslemek için muz, çilek,
  • süt
  • 4 kaşık şeker
  • vanilya
  • isterseniz muhallebi yapmadan pudinkle de yapabilirsiniz
  • ertimek için bir paket çikolata

Öncelikle pandispanyanızı kalp şeklinde kesiyorsunuz. Pandispanyanın içinden kestiğiniz kısmı çıkarıyorsunuz. Muhallebisini yapıyorsunuz. Muhallebi için 4-5  kaşık şeker 5-6 kaşık un ve sütü ocakta kaynatıyorsunuz. Kaynadıktan sonra altını kısıp bir iki dakika daha bekleyin. Daha sonra vanilyanızı atıp karıştırın ve soğumaya bırakın. Burada püf nokta geliyor; Eğer muhallebinizin kalıp gibi olmasını istiyorsanız altını kapattıktan sonra muhallebinin içine margarin atabilirsiniz ancak ben daha sağlıklı olması açısından bu görevi vanilyaya veriyorum ve vanilya atıyorum. Vanilya hem kıvamını ayarlıyor hem de hoş bir koku veriyor muhallebiye.

Daha sonra pandispanyamızın katlarını ayırıp sütle ıslatıyoruz ki iyice yumuşak bir pasta olsun. İsterseniz kahveli sütle de ıslatabilirsiniz. Kaşık kaşık dökün pandispanyanın üzerine çok ıslak olmasın. Ilıyan muhallebimizi pandispanyanın alt tabanına yayıyoruz iyice arasına muz, çilek koyabilirsiniz. Diğer kalp pandispanyayı da üzerine koyuyoruz. üzerine tekrar muhallebi döküp her tarafına yayıyoruz.

image

Tablet çikolatamızı benmari usulü yani metal bir kaba su koyup üzerine suyun değmeyecek kısmına bir kap yerleştirip çikolataları bu kaba kırıyoruz. Biraz süt ekleyebilirsiniz çikolata tadını biraz yumuşatıyor ve kolay erimesini sağlıyor. Püf Nokta Sakın çikolatalarınızı bir cezvede eritmeyin çünkü yakarsınız eğer böyle yaparsanız çikolatanız yanar, erimez. Acı bir tadı olur. Pastanızın üzerini muzları üst üste gelecek şekilde dizin ve üzerine erittiğiniz çikolatayı önce yatay sonra dikey çizgiler şeklinde süsleyin.

En sonunda pastanızı sığacak kokoş süslü bir kutunun içine koyabilirsiniz. Afiyet olsun sevdiceğinize. Romantik dakikalar… <3 <3 <3 <3 Aşk sizinle olsun.

Pastanın kalan kısmı aşağıdaki fotoğraftaki gibi. Onu da artan malzemeleri kullanarak yaptım. Pandispanyanın kalan kısmını alıp artan muhallebiyle arası kalp gibi boşluğu olan bir pasta çıktı buradan da bunu da arkadaşlarıma yaptım dedim. 😀 Böylece bir taşla iki kuş vurdum. İnşallah okumazlar. Bu da güzel oldu…

image

Yorumlar