ŞİLE VE SAKLIGÖL GEZİSİ NOTLARI

İstanbul’da yaşıyorsanız bilirsiniz ki insanlar artık istanbuldan kaçmak istiyor, daha sakin daha huzurlu yerlere. Bunlardan birisi de Şile, Ağva tarafları. Ben bu yazımda sizlere Şile’ye gitmek isteyenler için neler yapabilir, nerelere gidilir, nerede yenir?…. bu gibi soruları cevaplayacağım.

img_2440

Gölün iki taraflı da fotoğrafını çektim.

Şile’de denize de girebilirsiniz ancak bizim gittiğimiz mevsim ekim ayı olduğundan biz girmedik. Öncelikle sabah erken kalkın ve Saklıgöl’e doğru yol alın. Saklıgöl muhteşem bir manzara eşliğinde muhteşem bir kahvaltı seçeneği sunuyor size. Gölün hemen kenarında bir mekan var orada kahvaltınızı yapabilirsiniz veya yan taraflarında bulunan kamelya veya ağaçların altında bulunan masalardan belirli bir ücret karşılığında kiralayıp kahvaltınızı kendiniz getirip yapabilirsiniz. Kahvaltıdan sonra şöyle bir dağ havası almak lazım. Yürüyüş parkuru var sol taraftan köprüden geçerek ilerliyorsunuz. Sağınızda göl baya bir ilerliyorsunuz. Bir yanınızda göl bir yanınızda orman temiz hava bol bol oksijeni ciğerlerinize çekip rahatlıyorsunuz.

 

img_2450

Aynı yoldan devam ettiğinizde ileride bir mekan daha var yine küçük bir göl var etrafında masalar atılmış. Bu masalarda demlik çay alıp güzelce manzara eşliğinde çay içebiliyorsunuz veya mangal yapmak isterseniz o seçenekte var. Mekandan istiyorsunuz mangal malzemelerini onlar getiriyor. Bunların haricinde kahve, kiremitte balık.. vs de yiyip içebilirsiniz.

 

 

img_2483

 

 

Yine ilerideki mekanın girişinde olan bir rüzgar gülü. Çok minnak hemen çektim fotosunu mekanın girişinde bu. Böyle göl manzaralı birçok masası var.

 

 

 

Saklıgöldeki kiralayabileceğiniz masaların fiyatları şöyle:

img_2497

Saklıgölde ayrıca bisiklet ve trekking parkuru da var, bunları da tercih edebilirsiniz biz yapmadık ama eğlenceli olabilir.

Ayrıca her köşede bir gelin görebilirsiniz. Tabi manzara muhteşem olunca gelinler ve fotoğrafçılar kaçırmıyor değerlendiriyor. En güzel fotoğraflarının burada çıkacağı kuşkusuz. Her köşesi o kadar muhteşem ve güzel ki her köşede fotoğraf çekimi olabilir.

guncel-haberler_420_yetim_ve_oksuzlere_iftar_3

Saklıgölden öğle vakitlerinde çıkıp geldiğimiz yoldan devam ediyoruz. Geldiğimiz anayola bağlanmayıp doğrudan karşı yola geçip Şile sahiline geçiyoruz. Tabelalardan veya yandexten takip edebilirsiniz. Son tabeladan sonra bir yokuş var zorlu bir yokuş, bu yokuşu yavaş yavaş aşıyorsunuz ve Karadeniz kendini yavaş yavaş gösteriyor. Yaklaştıkça görüş açınız genişliyor. Ve uçsuz bucaksızmış gibi görünen dalgalı bir deniz ile karşılaşıyorsunuz. Dalga sesleri ile huzur buluyorsunuz. Hemen sol tarafta arabanızı park etmeniz için otopark var. Oradan aşağı indiğinizde direk sahil. Sahil boyunda isterseniz sola isterseniz sağ tarafa gidiyorsunuz. Yürüdükçe huzur buluyorsunuz. Dalga sesleri rüzgarın ılık ılık yüzünüze çarpışını hissediyorsunuz. Sahilde denize girilmeyecek sıcaklıklarda katlanabilir sandalye ve masalarla birşeyler getirip keyif yapabilirsiniz. Bir şeyler içebilirsiniz. Etrafta köpeğiyle gelen ve onlarla oyun oynayan insanlar görebilirsiniz. Çok şapşik ve sevimli görünüyorlar onlar bile huzur doluyor şapşik şapşik sağa sola koşuşturuyorlar. 😀 Denize karşı oturabileceğiniz yine mekanlar mevcut. İsterseniz tercih edebilirsiniz. Sağa soğru ilerlediğinizde Şile KAlesini göreceksiniz sünger boba benzer bir hali var. Minnak gözleri ve ağzı varmış gibi duruyor. Ayrıca denizin içlerine doğru yürüyebileceğiniz bir dalgakıran var baya ilerleyebilirsiniz.

Dönüşe gelmişsek artık yavaş yavaş acıkmışsanız bir şeyler yiyelim diyorsanız onun için de bir önerim var. Dönüş yolunda (Çekmeköy’e yakın sanırım) 10 15 gözlemecinin bulunduğu bir mekan var.

bizim-ev-benim-icin-yeni-bir-kesif-umraniye-sile-yolu-uzerinde-konutlarin-bittigi-noktada-buyuk-bir

 

 

Veya asıl diyeceğim yere gelelim Bizim Ev.

Muhteşem kuru fasulye ve içli pilavı olan bir yer. Bizde öneri üzerine gittik, gördük çok beğendik. Dönüş yolunda karşı tarafta kalıyor ancak arabayı iç tarafa bir yere parkedip yoldan karşıya geçebilirsiniz bence değer. Foursquareden puanına, yorumlarına ve fotoğraflarına bakabilirsiniz.

 

 

Mekanın iç tarafı ve dış tarafı var. Havalar çok soğuk olunca iç tarafta kocaman akvaryum eşliğinde yemek yiyebilir, sıcak olduğunda dışarıda ağaçların altında masalarda oturabilirsiniz. Ayrıca bahçede bir de park var. Siz yemek veya çay keyfi yaparken çocuklarınızda bu parkta vakit geçirebilirler.

dsc_1923-1                                       8

Şile’de yapabileceğiniz bir diğer aktivite de ATV kiralayıp gezebilirsiniz. Şile’ye giderkenki yolda sağ tarafta yolun kenarında hemen bir tane var. Oraya uğrayabilirsiniz. İnternette birçok fırsat sitesinde daha uygun fiyatlarda bulup yerlerini öğrenip rezervasyon yaptırıp eğlenebilirsiniz.

 

Yorumlar