Yalancı Profiterol Nasıl Yapılır?

Siz de eğer profiterol severlerden ancak çok uğraşmaktan kaçanlardansanız bu tarif tam size göre. Profiterol yapmak baya uğraştırıcı; zaman, emek ve beceri isteyen bir tatlı. Hazır paketlerde satılıyor ama o da yine biraz zaman istiyor tabiki. Bugün sizlerle profiterol tadında ve görüntüsünde daha kolay, daha çabuk yapabileceğiniz, fazla çaba ve zaman istemeyen yalancı profiterolümüzü nasıl yapacağımızı anlatacağım.

Gerekli Malzemeler;

  • 1 paket tuzsuz etimek
  • 1 litre süt
  • 1 su bardağı un
  • 1 su bardağı şeker
  • 1 paket krem şanti
  • 1 su bardağı süt (krem şanti için)
  • Çikolata sosu

etimek-profi

 

Hazırlanışı;

Öncelikle kupta yapılan kişi başına tatlı daha güzel oluyor. Sunumu da daha hoş görünüyor. İsterseniz borcamda da yapabilirsiniz ancak borcamda yapıldığında ilk yaptığınızda tepside görüntüsü hoş duruyor ancak servis yaparken bu sizi baya zorluyor. Dağılıyor istediğiniz gibi bir servis yapmanıza izin vermiyor. O yüzden ben kup tercih ediyorum Kuplarımızın içerisine tuzsuz etimeklerimizi kırıyoruz. Kırdığımız etimeklerimizin üzerlerine biraz süt dökmemizde fayda var ıslatıyor ve yumuşatıyor.

Daha sonra muhallebimizi yapıyoruz. Muhallebi için süt, şeker ve unu ocakta karıştırıyoruz, kaynamaya başlayınca kısık ateşte karıştırmaya devam ediyoruz. Muhallebi yaparken başından ayrılmamak gerekiyor çünkü altı tutarsa muhallebinizde yanıksı bir tat olur. Muhallebimiz yapıldıktan sonra altını kapatıp başka bir ocağa alıyoruz altı sönükken içerisine muhallebinin kıvamının daha iyi olması için bir paket vanilya ya da terayağ, margarin atıp eritebilirsiniz. Bunlar muhallebi kıvamınızı daha iyi yapmanızı sağlayacak. Ancak istemezseniz yapmayabilirsiniz.

kupta-prefiterol

Bir sonraki adımımız süt ile krem şantimizi mikser yardımı ile karıştırıp muhallebimizin içerisine döküp iyice birbirine geçmesini sağlıyoruz.

Kuplarımızda bulunan etimeklerin üzerine muhallebimizi döküp üzerlerine sıcak çikolatamızı yapıp döküyoruz. Servis yapmadan önce buzdolabında bekletirseniz daha mükemmel bir tat alacaksınız. Afiyetler olsun. :))

Yorumlar